لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

آسوشیتدپرس: تعداد کشته های حج به ۲۱۲۱ نفر رسید


خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید آمار این خبرگزاری نشان می دهد که دست کم ۲۱۲۱ زائر در فاجعه اخیر حج در عربستان سعودی کشته شده اند. این آمار بر اساس گزارش های رسانه های رسمی از حدود ۳۰ کشور از ۱۸۰ کشوری است که به عربستان زائر می فرستد.

۴۶۵ نفر از کشته شدگان حادثه منا ایرانی بودند و مقامات ایران بیشترین انتقادات را به عربستان سعودی مطرح کرده اند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه از سران دیگر کشورهای اسلامی انتقاد کرد و گفت: "پس از این حادثه باید صدای واحد و اعتراض دنیای اسلام بر می خاست اما متأسفانه به جز صدای جمهوری اسلامی ایران صدایی شنیده نشد و حتی دولت هایی که زائران آنها جزء جان باختگان بودند، در قبال این فاجعه، اعتراض قابل اعتنایی نکردند."

آیت الله خامنه ای شمار کشته شدگان حادثه حج را هفت هزار نفر عنوان کرد.

عربستان سعودی که انتقادها نسبت به نحوه مدیریت مراسم حج را رد کرده، می گوید در حادثه روز عید قربان ۷۶۹ نفر کشته و ۹۳۴ نفر مجروح شده اند. عربستان از روز ۲۶ سپتامبر این آمار را تغییر نداده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیجریه اعلام کرده است ۱۹۹ نفر از زائرانش کشته شده اند و مالی این رقم را ۱۹۸ نفر اعلام کرده است. کامرون ۷۶ نفر، نیجر ۷۲ نفر، سنگال ۶۱ نفر، ساحل عاج و بنین هر کدام ۵۲ کشته داشته اند.

کشورهای دیگر از جمله مصر با ۱۸۲ نفر، بنگلادش ۱۳۷ نفر، اندونزی ۱۲۶ نفر، هند ۱۱۶ نفر، پاکستان ۱۰۲ نفر، اتیوپی ۴۷ نفر، چاد ۴۳ نفر، مراکش ۳۶ نفر، الجزایر ۳۳ نفر، سودان ۳۰ نفر، بورکینافاسو ۲۲ نفر، تانزانیا ۲۰ نفر، سومالی ۱۰ نفر، کنیا ۸ نفر، غنا و ترکیه ۷ نفر، میانمار و لیبی ۶ نفر، چین ۴ نفر، افغانستان ۲ نفر، اردن و مالزی یک نفر کشته داده اند.

اواخر روز یکشنبه، در عربستان جلسه ای با مدیریت وزیر کشور خود برای بررسی ابعاد فاجعه تشکیل داد. به گزارش خبرگزاری عربستان، وزیر کشور عربستان دستور داد مقامات به تحقیقات خود برای پیدا کردن علت حادثه ادامه دهند.

در تاریخ دوم مهر، روز عید قربان دست کم بسیاری از زائران که گفته می شود از دو جهت در مسیری باریک حرکت می کردند زیر دست و پا له شدند. مرگبارترین حادثه گذشته در حج در سال ۱۹۹۰ میلادی رخ داد که ۱۴۲۶ نفر زیر دست و پا له شدند.

XS
SM
MD
LG