لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

هشدار سپاه پاسداران به کشتی‌های نیروی دریایی عربستان: نزدیک آبهای ایران نشوید


سپاه پاسداران ایران در بیانیه‌ای به عربستان سعودی هشدار داد که شناورهای نظامی این کشور حتی از آب‌های بین‌المللی نزدیک ایران هم نباید عبور کنند.

به دنبال برگزاری یک رزمایش از سوی عربستان سعودی، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز چهارشنبه ۱۴ مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این رزمایش مصداق مشخصی برای تشنج آفرینی و کم کردن امنیت پایدار در خلیج فارس است.»

نیروی دریایی سپاه به شناورهای نظامی شرکت کننده در مانور عربستان هشدار داده «به هیچ وجهی» به آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران نزدیک نشوند و حتی از«آب‌های بین‌المللی نزدیک آب‌های سرزمینی» ایران عبور نکنند؛ در غیر این صورت «به هیچ وجه مصداق عبور بی ضرر» نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای نظامی عربستان سعودی از روز سه‌شنبه ۱۳ مهر، یک رزمایش را در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان آغاز کرده‌اند.

بنا بر این گزارش دلیل برگزاری مانور، آمادگی برای برخورد با خطر تجاوز احتمالی اعلام شده است و انواع کشتی‌ها و قایق‌های نظامی نیروی دریایی عربستان در آن مشارکت دارند.

ایران و عربستان در حال حاضر رابطه دیپلماتیک ندارند و با اظهارنظر رهبر جمهوری اسلامی علیه عربستان در آستانه برگزاری مراسم حج، و اظهارات مقامات سعودی درباره حمایت ایران از تروریسم، تنش ها بار دیگر میان دو کشور بالا گرفته است.

با این حال حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پس از حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در یک نشست خبری در نیویورک گفت که ایران و عربستان در ارتباط دوجانبه «مساله عمده‎‌ای» ندارند و «مشکل بزرگ» ایران با عربستان درباره دخالت در کشورهای منطقه از جمله یمن و همچنین نحوه رفتار با زائران حج است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG