لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

خیابانی به نام "شیخ نمر" در تهران؛ رکود گردشگری مشهد در پی قطع رابطه با عربستان


اقدام حمله کنندگان به سفارت عربستان برای تغییر نام خیابان محل سفارت - زمستان ۱۳۹۴
اقدام حمله کنندگان به سفارت عربستان برای تغییر نام خیابان محل سفارت - زمستان ۱۳۹۴

همزمان با نام‌گذاری یک خیابان در تهران به نام "شیخ نمر"، خبرگزاری ایلنا گزارش داده که گردشگری شهر مشهد به دلیل قطع رابطه با عربستان، "ضربه زیادی" خورده است.

شورای شهر تهران روز سه‌شنبه دوم شهریور ماه تصویب کرد که نام خیابان "ناز" در منطقه یک تهران و در نزدیکی سفارت بسته شده عربستان سعودی به "شهید شیخ نمر باقر النمر" تغییر پیدا کند.

پیش از این شورای شهر و حمله کنندگان به سفارت عربستان در تهران تصمیم داشتند تا نام خیابانی که سفارت عربستان در آن واقع شده را به نام "شیخ نمر" عوض کنند، اما وزارت امور خارجه ایران با آن مخالفت کرده بود.

اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه ساکن عربستان باعث حمله‌ عده‌ای از نیروهای تندروی بسیجی به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد شد. عربستان در پی این اقدام روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرد.

با گذشت حدود ۸ ماه از قطع رابطه ایران و عربستان، خبرگزاری ایلنا گزارش داده که گردشگری مشهد از عدم حضور مسافران عربستانی و تا حدودی مسافران کویت و بحرین، متحمل ضربه سنگینی شده است.

محمد قانعی رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی به این خبرگزاری گفته که حضور "زائران خارجی" تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است: " تا قبل از خراب شدن رابطه ما با کشورهای حوزه خلیج فارس، شهر مشهد سالانه پذیرای بیش از یک و نیم میلیون مسافر عربی بود. به طوری که تاجران بحرینی و سعودی بیش از ۱۰ هتل ۴ و ۵ ستاره را به صورت سالیانه اجاره کرده بودند. از طرف دیگر مدت اقامت این مسافران همگی بیش از یک هفته بود و همین امر سبب گردش بالای نقدینگی در شهر می‌شد."

یکی دیگر از فعالان حوزه هتل‌داری به ایلنا توضیح داده که " زائران عربستانی علاوه بر هزینه‌های زیادی که در شهر انجام می‌دادند همواره به دنبال بهترین کیفیت بودند و به عنوان مثال یکی از تجار سعودی چهار هتل لوکس را به صورت سالیانه اجاره می‌کرد،" اما حالا قیمت هتل‌های سه ستاره و چهار ستاره در این شهر ۲۰ تا ۳۰ درصد پایین‌تر از شهرهایی همچون اصفهان ،شیراز و تهران است و مسافری در آنها اسکان ندارد.

XS
SM
MD
LG