لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

با ادعای حمایت ایران از شبه نظامیان یمن، عربستان به شورای امنیت شکایت کرد


عربستان سعودی از ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرد.

به گزارش رسانه‌های عربی، عبدالله معلمی، سفیر عربستان در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد مدعی ارسال سلاح از ایران به شبه نظامیان حوثی در یمن شده و درخواست کرده تا این روند متوقف شود.

در این نامه ضمن اشاره به شلیک ۱۶ روز پیش یک موشک بالستیک ساخت ایران توسط شیعیان حوثی و حامیانشان به شهر نجران در جنوب عربستان سعودی، این اقدام نقض قطعنامه‌های شورای امنیت توصیف شده است.

این در حالی است که ایران حضور نظامی خود در یمن را تکذیب کرده و از اقدامات نظامی عربستان در یمن بارها به شدت انتقاد کرده است.

رسانه‌های عربی پیش از این نیز خبر داده بودند که شبه نظامیان شیعه یمن از موشک زلزال ۳ ساخت ایران استفاده کرده و تاکنون چندین بار نیز عربستان را هدف قرار داده‌اند.

اما تلویزیون عربی صدا و سیمای ایران می‌گوید که این موشک‌های زلزال ۳ بومی یمن است و ساخت ایران نیست.

روبی بارت، تحلیلگر پیشین وزارت خارجه آمریکا و کارشناس امور امنیتی و دفاعی در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید که آمریکا در مجادله ایران و عربستان، متحد سعودی خود را رها نخواهد کرد.

آقای بارت می‌گوید: "مساله مهم بین ایران و عربستان این است که ایرانی‌ها پس از دستیابی به توافق اتمی فکر می کنند که آمریکا تهدید نظامی را از روی میز برداشته است. زیرا آنها دیده اند که دولت اوباما در مساله سوریه از تهدیدی که کرده بود عقب نشینی کرد. ایرانی‌ها خود را هم اکنون در موضع برتر حس می کنند و خیال می کنند که آمریکا، عربستان را به حال خود خواهد گذاشت. اما این تحلیل غلط است."

این تحلیلگر سیاسی معتقد است در صورتی که آمریکا تشخیص دهد که ایران در تهدید خود جدی است، حتما وارد عمل خواهد شد، چرا که دولت اوباما هم اکنون تحت فشار زیاد به خاطر واکنش نشان ندادن به تهدیدات پیشین در منطقه است.

روبی بارت با تاکید بر این که "آمریکا هیچگاه اجازه تشکیل نیروی نظامی مشابه حزب الله لبنان در شمال یمن را نخواهد داد" به مقامات ایران توصیه می‌کند که "منطق" را جایگزین "غرور" کنند.

XS
SM
MD
LG