لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

ابهام درباره ورود موشکهای اس ۳۰۰ به ایران؛ روسیه نظری ندارد


در حالیکه برخی رسانه های ایران از ورود اولین محموله سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ به انزلی در شمال ایران خبر داده اند، مقام های روسیه هیچ نظری در این مورد نداده اند و همزمان خبرگزاری اینترفکس تاکید کرده که تحویل موشک ها تابستان انجام می شود.

باشگاه خبرنگاران نهاد خبری وابسته به تلویزیون دولتی ایران با انتشار چند عکس از "شهروند خبرنگار" مدعی شد تريلی‌هايی در حال انتقال تجهيزات نظامی هستند و به نقل از این خبرنگار نوشت "اين تريلی ها حامل سامانه موشکی اس ۳۰۰ است."

هرچند این رسانه در ادامه خبر خود، حمل اس ۳۰۰ را قطعی ندانست اما ظهر دوشنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از اجرای مرحله نخست توافق تحویل این سامانه پدافند هوایی خبر داد.

حسین جابری انصاری روز دوشنبه ۲۳ فروردین درباره تحویل این سامانه به خبرنگاران گفت: "توافقات بین دو کشور حاصل شده و در مسیر اجراست و مرحله نخست قرارداد مسیر اجرایی خود را طی کرده و امیدواریم تا پایان قرارداد مراحل آن طی شود."

آقای انصاری مشخص نکرد که منظور او از "مرحله نخست قرارداد"، چیست. سه ماه پیش هم ایران زمانی را برای تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ اعلام کرد اما بعد دیمتری پسکوف، سخنگوی رسانه ای رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد، ایران حتی پول این سیستم موشکی را پرداخت نکرده است.

"اصلاحیه" جابر انصاری

بعد از این نشست خبری آقای انصاری برخی رسانه ها بطور قطعی خبر ارسال اس ۳۰۰ را منتشر کردند که این موضوع با واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران روبرو شد. جابر انصاری در اطلاعیه تاکید کرد "رسانه ها تفسیر خود را از اظهارات سخنگو اعلام نکنند."

آقای جابر انصاری همچنین در پاسخ به روزنامه گاردین گفته است که تجهیزات مربوط به سامانه اس-۳۰۰ هنوز تحویل نشده است، اما توافق های اولیه برای ارسال آن حاصل شده است.

سکوت روسها

خبرگزاری روسی اینترفکس، در دو خبر جداگانه ابتدا اعلام کرد دیمتری پسکوف، سخنگوی رسانه ای رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه اعلام کرد نظری درباره خبر شروع ارسال اس ۳۰۰ به ایران ندارد. خبر دیگر این خبرگزاری نیز تاکید دارد، کرملین نظری درباره ارسال اس ۳۰۰ ندارد.

سکوت مقام های روسی در حالی است که اواخر سال گذشته خورشیدی، سرگئی چمیزوف، رئیس شرکت روستک، تولید کننده سامانه پدافند اس‌۳۰۰ اعلام کرده بود که نخستین محموله این سامانه در تابستان ۲۰۱۶ تحویل ایران خواهد شد.

قرارداد خرید سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ در پی تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران، از سوی روسیه اجرایی نشد اما همزمان با پیشرفت مذاکرات هسته‌ای دو کشور بر سر تحویل این سامانه به ایران توافق کردند.

XS
SM
MD
LG