لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۹

تحویل موشک های اس-۳۰۰ به ایران؛ شاید تا شش ماه آینده


تاکنون چند بار تحویل سیستم دفاع موشکی روسیه به ایران به تاخیر افتاده است.
تاکنون چند بار تحویل سیستم دفاع موشکی روسیه به ایران به تاخیر افتاده است.

بعد از مدتها تعویق و خبرهای متناقض، بار دیگر مقام های روسیه اعلام کرده اند تحویل نخستین محموله سامانه موشکی اس-۳۰۰ به ایران تا حدود شش ماه دیگر انجام می شود.

سرگئی چمزوف رئیس شرکت ساخت تجهیزات دفاعی روستک به روزنامه آمریکایی وال‌ استریت جورنال گفت "فکر می کنم کل محموله اس-۳۰۰ را تا پایان سال میلادی تحویل بدهیم."

وی افزود: البته اولین محموله در ماه آگوست یا سپتامبر فرستاده می شود.

در حالی این مقام روس از انتقال سامانه اس-۳۰۰ در شش ماه آینده خبر داده است که تا کنون چند بار خبر ارسال این سامانه پیشرفته دفاع موشکی به ایران تایید و تکذیب شده است.

پیش از این خبرگزاری روسی ریانوستی به نقل از مقام این کشور خبر داده بود که سیستم اس-۳۰۰ در بهمن ماه به ایران تحویل می شود، اما درست در روز احتمالی تحویل این محموله، رئیس دفتر رئیس جمهوری روسیه گفت چون ایران پول آن را پرداخت نکرده، تحویل آن ممکن نیست.

روسیه و ایران یک قرارداد تسلیحاتی ۸۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۷ برای فروش پنج موشک اس-۳۰۰ منعقد کردند.

سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ این توانایی را دارد که تا ۱۰۰ هواپیماهای مهاجم را در یک فضای ۱۵۰ کیلومتری و تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری از سطح زمین مورد هدف قرار دهد.

این معامله در سال ۲۰۱۰ به دلیل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران به مرحله اجرا نرسید.

ایران از روسیه به محاکم بین المللی شکایت کرد، اما بعد از توافق اولیه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تحویل این موشک ها را در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد.

ایران هم پذیرفت که شکایت خود را پس بگیرد.

XS
SM
MD
LG