لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

ایران می گوید محموله سامانه موشکی اس-۳۰۰ به مقصد ایران ارسال شد


قرار بود هفته پیش این سامانه موشکی به ایران ارسال شود اما روسیه گفت ایران پول آن را نداده است.
قرار بود هفته پیش این سامانه موشکی به ایران ارسال شود اما روسیه گفت ایران پول آن را نداده است.

دو روز بعد از سفر ناگهانی وزیر دفاع روسیه به تهران، رئیس کمیته امور دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داده که "محموله سامانه موشکی اس-۳۰۰ به سمت ایران بار زده شده است".

اسماعیل کوثری به سایت نامه نیوز از نهادهای خبری اصولگرایان در تهران گفته بر اساس قرار دادی که بین تهران و مسکو منعقد شد ایران خواهان سامانه موشکی اس -۳۰۰ است و تا جایی که اطلاع داریم این محموله برای رسیدن به دست ما در مسکو بار زده شده است.

هفته پیش بعد از سفر حسین دهقان وزیر دفاع ایران، قرار بود محموله سامانه دفاع موشکی اس - ۳۰۰ به ایران ارسال شود اما در روز پنجشنبه گذشته، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه گفت ایران پول خرید این سامانه را پرداخت نکرده است.

همزمان ایالات متحده امریکا در بیانیه ای ناخشنودی خود را از این معامله روسیه با ایران اعلام کرد.

این هفته وزیر دفاع روسیه در یک سفر ناگهانی به تهران سفر کرد. هرچند گفته شده بخشی از این دیدار انتقال پیام رئیس جمهوری روسیه به حسن روحانی برای توافق آتش بس سوریه است اما همزمان وزیر دفاع ایران و روسیه دیدار کردند.

اسماعیل کوثری رئیس کمیته امور دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران درباره واکنش آمریکا به خرید این سامانه گفت خرید تسلیحات دفاعی ایران از روسیه خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیست چرا که ایران سلاح‌های متعارف از روسیه خریداری می‌کند.

روسیه و ایران یک قرارداد تسلیحاتی ۸۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۷ برای فروش پنج موشک اس-۳۰۰ منعقد کردند.

سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ این توانایی را دارد که تا ۱۰۰ هواپیماهای مهاجم را در یک فضای ۱۵۰ کیلومتری و تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری از سطح زمین مورد هدف قرار دهد.

این معامله در سال ۲۰۱۰ به دلیل تحریمهای شورای امنیت علیه تهران به مرحله اجرا نرسید. ایران تا مدتها از روسیه به محاکم بین المللی شکایت کرد. اما بعد از توافق اولیه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تحویل این موشکها را در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد. ایران هم پذیرفت که شکایت خود را پس بگیرد.

XS
SM
MD
LG