لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

تحویل سامانه اس-۳۰۰ به ایران به تعویق افتاد؛ مسکو: تهران پول نداده است


مقام های ایران گفته بودند محموله موشکی روز پنجشنبه به ایران تحویل می شود
مقام های ایران گفته بودند محموله موشکی روز پنجشنبه به ایران تحویل می شود

در حالیکه مقام های تهران اعلام کرده بودند روز پنجشنبه نخستین بخش از محموله سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ روسیه در بندر آستراخان به مقصد ایران بارگیری می شود، مقامهای عالی روسیه اعلام کردند که تاریخ ارسال این محموله مشخص نیست.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد چون ایران هنوز پولی پرداخت نکرده است، تاریخ ارسال سامانه موشکی اس-۳۰۰ به این کشور نیز مشخص نیست.

خبرگزاری روسی ریا نووستی روز چهارشنبه به نقل یک مقام ارشد در سازمان کارشناسان تسلیحاتی روسیه خبر داده بود که تحویل این موشک ها روز پنجشنبه صورت خواهد گرفت.

حسین دهقان وزیر دفاع ایران هم که به روسیه رفته، در روزهای گذشته، بدون اشاره به مشکلات مالی فیمابین تهران و مسکو، به تلویزیون دولتی ایران گفت: "سامانه‌های اس-۳۰۰ آماده و حتی بسته‌بندی شده است... بخشی از آن را در سه ماهه اول سال میلادی و بخش دیگر را تا نیمه اول سال آینده میلادی تحویل می‌گیریم."

دمیتری پشکوف ، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به ایتارتاس گفته، زود است به زمان مشخصی اشاره کرد و هنوز تاریخی معین نشده است. مشکلاتی در زمینه پرداخت‌ها وجود دارد. ایران تا امروز پرداختی نداشته‌ است.

یک مقام وزارت دفاع روسیه هم روز چهارشنبه به ایتارتاس گفت چون ایران تا روز سه شنبه بهای درج شده در قرارداد خرید موشک اس-۳۰۰ را پرداخت نکرده، ارسال محموله امکان ندارد.

روسیه و ایران یک قرارداد تسلیحاتی ۸۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۷ برای فروش پنج موشک اس-۳۰۰ منعقد کردند.

سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ این توانایی را دارد که تا ۱۰۰ هواپیماهای مهاجم را در یک فضای ۱۵۰ کیلومتری و تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری از سطح زمین مورد هدف قرار دهد.

این معامله در سال ۲۰۱۰ به دلیل تحریمهای شورای امنیت علیه تهران به مرحله اجرا نرسید. ایران تا مدتها از روسیه به محاکم بین المللی شکایت کرد. اما بعد از توافق اولیه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تحویل این موشکها را در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد.

ایران هم پذیرفت که شکایت خود را پس بگیرد.

XS
SM
MD
LG