لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

روسیه اولین سامانه موشک اس-۳۰۰ را پنجشنبه به ایران تحویل می دهد


سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰ روسیه
سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰ روسیه

روسیه بر اساس یک قرارداد تسلیحاتی با ایران جنگنده های سوخو به جمهوری اسلامی می فروشد و قرار است موشکهای اس-۳۰۰ خریداری شده ایران نیز به زودی تحویل داده شوند.

خبرگزاری روسی ریا نووستی این خبر را چهارشنبه از قول یک مقام ارشد در سازمان کارشناسان تسلیحاتی روسیه منتشر کرد و گفت تحویل این موشک ها روز پنجشنبه صورت خواهد گرفت.

سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع ایران که این هفته برای دیدار و مذاکره با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه و تقویت همکاریهای نظامی دوجانبه به مسکو سفر کرده گفت تحویل و ارائه سیستم پیشرفته دفاع موشکی ضد هوایی روسیه به ایران و بحران سوریه در اولویت مذاکرات قرار دارد.

روسیه و ایران یک قرارداد تسلیحاتی ۸۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۷ برای فروش پنج موشک اس-۳۰۰ منعقد کردند. ولی این معامله در سال ۲۰۱۰ به دلیل تحریمهای شورای امنیت علیه تهران به مرحله اجرا نرسید. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تحویل این موشکها را در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد.

به گفته کارشناسان آخرین فروش تسلیحاتی روسیه به ایران تعادل قدرت در خاورمیانه را تغییر خواهد داد.

گفته می شود جنگنده های سوخوی روسی که بخشی از زرادخانه نظامی مسکو در جنگ سوریه را تشکیل میدهد هم ردیف جنگنده بمب افکنهای F-15E آمریکا است.

در حالی که جدول زمانی امضای قرارداد و تعداد فروش این هواپیماها به ایران روشن نیست مقامات دفاعی ایران گفتند ایران در تولید آنها شرکت خواهد داشت که در صورت صحت گام مهمی برای ایران محسوب میشود.

اقتصاد شکننده روسیه نیز از تبدیل ایران به یک مشتری سود میبرد. ایران به خرید موشکهای اس-۴۰۰ روسیه نیز ابراز تمایل کرده که اخیرا در پایگاه هوایی روسیه در سوریه مستقر شده اند ولی ظاهرا مذاکره ای در این زمینه صورت نگرفته است.

وزیر دفاع روسیه ضمن استقبال از لغو تحریمهای آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران آن را با توجه به شرایط بحرانی در خاورمیانه بسیار مهم توصیف کرد و افزود روسیه و ایران با تهدیدهای مشابه در منطقه روبرو هستند که نیاز به همکاری مشترک آنها برای مقابله با چالشها را ضروری میکند.

XS
SM
MD
LG