لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

وزیر دفاع ایران: قرارداد اس – ۳۰۰ را هفته آینده امضا می کنیم


وزیر دفاع جمهوری اسلامی اعلام کرد که به زودی قرارداد تحویل سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ بین ایران و روسیه امضا خواهد شد.

حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۲۷ مرداد در یک نشست خبری با بیان اینکه هفته آینده برای عقد قرارداد اس ۳۰۰ به روسیه خواهد رفت گفت: «در قرارداد جدید که طی این هفته تا هفته آینده امضا خواهد شد یک گردان از این سامانه به قرارداد قبلی اضافه می‌شود و تمام تغییرات تکنولوژی در سامانه جدید اعمال شده و اس- ۳۰۰ به‌‌روز شده تحویل ایران داده می‌شود.»

به گفته او روسیه در حال تهیه این سامانه است تا در فاصله کوتاهی پس از عقد قرارداد، آن را به ایران تحویل دهد.

قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری خرید سیستم پدافند هوایی اس – ۳۰۰ در سال ۲۰۰۷ بین ایران و روسیه به امضا رسید اما در تابستان سال ۲۰۱۰ روسیه با اعلام این که فروش این پدافند پیشرفته مشمول تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شده است، قرارداد را متوقف کرد. تحریم‌هایی که به خاطر برنامه هسته‌ای ایران وضع شده بود فروش تسلیحات به ایران را ممنوع کرده بود.

در پی تفاهم ایران و قدرتهای جهانی در لوزان بر سر چارچوب توافق هسته‌ای، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ممنوعیت فروش اس – ۳۰۰ به ایران را لغو کرد. اگر چه این اقدام روسیه پیش از توافق نهایی هسته‌ای با ایران بود و انتقاد شدید آمریکا را در پی داشت اما در نهایت با دستیابی به توافق در ۲۳ تیر ماه امسال، فروش این سامانه‌ موشکی به ایران از ممنوعیت جهانی خارج شد.

اسرائیل از جدی‌ترین منتقدان فروش اس – ۳۰۰ به ایران است و آن را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند. سیستم پدافند موشکی اس-۳۰۰ سامانه پیشرفته‌ای است که هواپیماها و موشک‌های کروز را هدف قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG