لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید باید از هسته‌ای شدن ایران جلوگیری شود


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا - آرشیو
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا - آرشیو

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید: «بارها از رئیس جمهوری شنیده‌اید که ما اجازه نمی‌دهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد و البته، اگر اوضاع تغییر کند، ما باید برای جلوگیری از این اتفاق اقدام کنیم.»

لوید آستین، که در اردن سخن می‌گفت، در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از او پرسید در شرایطی که ایران دیگر به برجام پایبند نیست، برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک تهدید هسته‌ای چه می‌کنید؟ گفت: «وظیفه من به عنوان وزیر دفاع این است که مطمئن شوم گزینه‌های مناسب را به رئیس جمهوری ارائه می‌دهم.»

لوید آستین در پاسخ به پرسشی درباره رابطه ایران با روسیه نیز گفت: «آنچه ایران انجام می‌دهد (ارائه کمک‌های مرگبار به روسیه) واقعا غیر قابل تصور است.»

وزیر دفاع آمریکا گفت: «ایران با به کارگیری این پهپادها در اوکراین «تجربه بیشتری» به دست می‌آورد «و این نوید خوبی برای منطقه نیست.»

آقای آستین برای دیدار از چند کشور خاورمیانه - اردن، سوریه و اسرائيل - به این منطقه سفر کرده است.

آستین درباره تحویل تسلیحات از سوی ایران به روسیه نیز گفت: «ما اخیراً دیده‌ایم که ایران پهپادهای تهاجمی یک‌طرفه را به روسیه می‌دهد. کاری که ایران انجام می‌دهد واقعاً غیرقابل تصور است و مطمئناً از نظر منطقه، برای آینده منطقه، واقعاً یک موضوع واقعا بد است.»

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که پیش‌بینی‌ می‌شود که روسیه در ازای کمک‌های نظامی ایران، فناوری‌هایی را به ایران منتقل کند.

آستین گفت: «کشورهای منطقه خاورمیانه «بسیار نگران» همکاری نظامی ایران و روسیه هستند.»

او گفت: «بنابراین این رابطه بسیار نگران کننده است و ما باید مراقب آن باشیم. و ایران را از این نوع فعالیت در آینده منصرف کنیم.»

جمهوری اسلامی ایران، بر خلاف شواهد متعدد، تحویل تسلیحات به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG