لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۵

دهها تشکل دانشجویی خواستار آزادی مدیر مسئول «معماری نیوز» شدند


یاشار سلطانی روزنامه نگار ایرانی و مدیر مسئول سایت معماری نیوز
یاشار سلطانی روزنامه نگار ایرانی و مدیر مسئول سایت معماری نیوز

چهل تشکل دانشجویی ایران در بیانیه ای خواستار آزادی یاشار سلطانی، مدیر مسئول «معماری نیوز»، وبسایت افشا کننده واگذاری املاک شهرداری تهران به افراد خاص، شدند.

به نوشته وبسایت سحام نیوز، تشکل های دانشجویی در این بیانیه اقدامات یاشار سلطانی را «جاری ساختن روح قانون اساسی که همان آگاهی‌بخشی به مردم است» دانسته و اعلام کرده‌اند که مدیر مسئول معماری نیوز مرتکب جرمی نشده است.

در این بیانیه آمده است که آقای سلطانی به اتهام «شفاف‌سازی لیست واگذاری‌های شهرداری تهران» بازداشت شده است در حالی که اصحاب رسانه و مطبوعات ابزاری برای مهار کردن قدرت و ثروت نامشروع صاحب منصبان هستند مقابله با این وظیفه به منزله‌ تضییع حقوق مردم جامعه است.

مدیر مسئول معماری نیوز پس از آن بازداشت شد که این وبسایت نامه‌ سازمان بازرسی کل کشور به شهرداری تهران را که در آن درباره واگذاری املاک شهرداری به برخی اشخاص توضیح خواسته شده بود، منتشر کرد.

انتشار این نامه‌ واکنش تند برخی از اعضای شورای شهر را که نام آنها در نامه آمده بود، در پی داشت. در این نامه قید شده بود که شهرداری تهران املاکی را به برخی افراد از جمله برای اعضای شورای شهر، کارکنان قوه قضائیه، خبرنگاران و مدیران شهرداری با تخفیف پنجاه درصدی واگذار کرده است. به گفته یکی از اعضای شورای شهر، این تخفیف‌ها رقمی بیش از دو هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود.

در پی انتشار نامه سازمان بازرسی، این سازمان اعلام کرد که آن نامه محرمانه بود و نباید رسانه‌ای می‌شد، شهرداری تهران و چند عضو شورای‌شهر نیز از سایت معماری نیوز به دلیل انتشار آن نامه شکایت کردند.

تشکل‌های دانشجویی اما اعلام کردند که مدیر مسئول معماری نیوز به وظیفه خود در قبال آگاهی بخشی به جامعه عمل کرد. این تشکل‌ها علاوه بر آزادی یاشار سلطانی خواستار شفاف سازی در آنچه «پرونده‌های پایمال کنندگان بیت المال» نامیدند، شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG