لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۴۵

سه روزنامه‌نگار بازداشت شده به مرخصی رفتند


از راست ردیف بالا: احسان مازندرانی، عیسی سحرخیز - از راست ردیف پایین:سامان صفرزایی، آفرین چیت‌ساز

سه روزنامه‌نگار دستگیر شده توسط سپاه پاسداران در پروژه‌ موسوم به "نفوذ" پس از گذشت ۸ ماه به مرخصی رفتند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر برای ایران، آفرین چیت‌ساز با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی تا زمان صدور رای دادگاه تجدید نظر به مرخصی رفته و برای احسان مازندرانی و سامان صفرزایی نیز مرخصی سه روزه درنظر گرفته شده است.

احسان مازندرانی ۵۰ روز گذشته در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

این روزنامه‌نگاران به همراه عیسی سحرخیز و داوود اسدی از آبان ماه سال گذشته توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شدند. این پروژه پس از هشدارهای آیت‌الله خامنه‌ای درباره خطر نفوذ دشمن آغاز شد و به پروژه "نفوذ" معروف شد.

چهار تن از آنها در دادگاه به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" محاکمه شده‌اند اما جلسه محاکمه عیسی سحرخیز هنوز برگزار نشده است. هوشنگ اسدی، برادر داوود اسدی نیز به صدای آمریکا گفت که برادرش نه روزنامه‌نگار است و نه حتی "روزنامه‌خوان".

آفرین چیت‌ساز یادداشت نویس روزنامه ایران به ۱۰ سال حبس تعزیری، احسان مازندرانی مدیر مسئول سابق روزنامه فرهیختگان به ۷ سال حبس تعزیری، سامان صفرزایی خبرنگار ماهنامه اندیشه پویا به ۵ سال حبس تعزیری و داوود اسدی نیز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

ایران در رده بندی سال ۲۰۱۵ گزارشگران بدون مرز با چهار رتبه صعود نسبت به سال گذشته در رتبه ۱۶۹ جهان و در میان کشورهای سرکوبگر مطبوعات قرار گرفته است.

مشاهده نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG