لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۳

حسن روحانی و ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند


آقای روحانی در روز چهارم ثبت نام کرد.
آقای روحانی در روز چهارم ثبت نام کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ابراهیم رئیسی که از او به عنوان نامزد اصلی محافظه کاران نام می برند، عصر جمعه ۲۵ فروردین با حضور در وزارت کشور، برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

به گزارش رسانه های ایران، حسن روحانی در چهارمین روز ثبت نام در وزارت کشور حضور یافت. برخی وزرای دولت و همچنین حامیان روحانی وی را برای ثبت نام همراهی می کردند.

آقای روحانی در سخنرانی بعد از نامزدی گفت آنچه سال ٩٢ به مردم قول دادم نجات اقتصاد ايران، تعامل سازنده با دنيا و احيای اخلاق بود.

وی افزود: امنيت ايران يكی از اهداف بزرگ دولت يازدهم بود و مي بينيد كه سايه شوم جنگ از كشور كنار رفته و شاهد امنيت مردم هستيم.

آقای روحانی که در یک رقابت نزدیک در سال ۹۲ به ریاست جمهوری رسید، توانست توافق هسته ای را به سرانجام برساند اما از سوی منتقدان محافظه کار در داخل ایران به خاطر مشکلات اقتصادی تحت فشار است. دولت روحانی می گوید تورم دوره احمدی نژاد را کاهش شدید داده اما در ماههای اخیر آیت الله خامنه ای از وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرده است.

فعالان حقوق بشری می گویند در چهارسال دولت روحانی، آمار اعدام ها افزایش داشته است و دولت تلاش موثری برای کاهش موارد نقض حقوق بشر نداشته است.

آقای روحانی در حالی برای دوره دوم ریاست جمهوری خود ثبت نام کرده که برخی تحلیلگران معتقد هستند حتی در صورت پیروزی، تغییرات زیادی در دولت او شکل خواهد گرفت.

پیشتر، مرکز تحقیقات ژئوپولیتیک و استراتژیک استراتفور در آستین تگزاس در گزارشی نوشت پیروز انتخابات ماه مه ریاست جمهوری در ایران هر که باشد، چه حسن روحانی و چه ابراهیم رئیسی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کنونی با فرد دیگری جایگزین خواهد شد.

ثبت نام رئیسی

به نظر می رسد اصولگرایان ایران بر سر ابراهیم رئیسی به توافق رسیده باشند و او جدی ترین رقیب حسن روحانی در این انتخابات باشد.

ابراهیم رئیسی ۵۷ ساله، جز آخرین داوطلبانی بود که روز جمعه با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

آقای رئیسی که سه دهه سابقه حضور در مقام های عالی قضایی را در ایران دارد، بعد از ثبت نام در سخنانی گفت امروز نظام دموكراسی و انتخابات و مراجعه به رای مردم بدون توجه و پايبندی به قانون امكان پذير نيست.

ابراهیم رئیسی، متولد ۱۳۳۹ در یکی از روستاهای اطراف مشهد، اسفند ماه سال گذشته در پی در گذشت عباس واعظ طبسی با حکمی از سوی رهبر جمهوری اسلامی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

تا پیش از این، آقای رئیسی در سمت‌هایی در دستگاه قضایی مشغول بود. او در اوایل دهه ۶۰ در حالیکه ۲۱ سال بیشتر نداشت دادستان کرج و همدان بود و پس از آن به سمت دادستان تهران منصوب شد. آقای رئیسی سپس رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد و از سال ۱۳۸۳ به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه بود. او در حالیکه دادستان ویژه روحانیت بود در سال ۹۳ به سمت دادستان کل کشور منصوب شد.

حضور در میان هیات رسیدگی کننده به وضعیت زندانیان سیاسی، موسوم به هیات مرگ، که منجر به اعدام گسترده زندانیان در سال ۱۳۶۷ شد، در کارنامه ابراهیم رئیسی دیده می‌شود.

سال گذشته فایل صوتی از آیت الله منتظری مربوط به سال ۶۷ منتشر شد که او خطاب به ابراهیم رئیسی، مصطفی پورمحمدی، حسینعلی نیری و مرتضی اشراقی، اعضای آن هیات، گفت تاریخ در آینده از آنان به عنوان «جنایتکاران» یاد خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG