لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

معرکه‌گیری داوطلبان نامتعارف در روز اول ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری


کاندیداهای نامتعارف ریاست جمهوری
کاندیداهای نامتعارف ریاست جمهوری

بار دیگر حضور پرشمار داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ایران دستمایه شوخی و خنده در شبکه‌های اجتماعی شده است. در سال‌های اخیر بارها از حضور افراد ناشناخته و بدون سابقه لازم و کافی برای سمت‌های کلان اجرایی انتقاد شده و ظاهر عجیب و وعده‌های نامتعارف این افراد مایه «شرمساری» و یا «زیر سوال بردن» جایگاه ریاست جمهوری شمرده شده است.

با این حال کاربران شبکه‌های اجتماعی مثل چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به این کاندیداهای نامتعارف داشتند که تعدادشان در همان روز اول هم کم نبود. اکانت خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخل ایران هم با توجه به این استقبال زیاد، حسابی فعال بودند و از حواشی روز اول ثبت نام داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ایران گزارش می‌دادند.

کاندیدای کفن‌پوش شاید برای خیلی‌ها تکراری شده بود اما هنوز یکی از چهره‌های جذاب ادوار انتخابات در ایران است که می‌گوید برنامه‌اش «انجام یک به یک قانون اساسی محترم جمهوری اسلامی ایران» است.

اما احتمالا پدیده انتخابات را باید این کاندیدای کراواتی و چند زبانه دانست که البته پیشتر برای انتخابات مجلس و خبرگان در رشت ثبت نام کرده بود و می‌خواست رهبر بشود. اما حالا به ریاست جمهوری رضایت داده و با وعده‌های عجیب و حرف زبان به زبانی عجیب‌تر حسابی سوژه خبرنگاران را فراهم کرد.

«سنگین‌ترین» کاندیدا هم علاوه بر تاکید بر سنگین بودنش تاکید خاصی بر اولین نفر بودنش داشت. او از یکی از روستاهای میبد یزد این راه دراز را آمده بود و وعده داد اگر کسی حتی یک کیلو از او سنگین‌تر باشد، یعنی بیشتر از ۲۰۰ کیلوگرم، به نفع او انصراف خواهد داد. هرچند وزرای کابینه‌اش را هم مشخص کرده بود.

این برادران دوقلوهم حسابی جلب توجه کردند و با شعار اشتغال زایی می‌خواستند همزمان کاندیدا شوند؛ به این ترتیب که یکی عهده‌دار مسائل داخلی شود، یکی خارجی.

کلا تعداد داوطلبان جوان کم نبود و گویا سودای ریاست جمهوری در میان متولدان دهه هفتاد هم طرفدار دارد.

البته موضوع محرومیت زنان ایرانی از ریاست جمهوری شوخی نیست؛ بعضی زنان هم در اعتراض به این محدودیت از آزادی عجیب درنظرگرفته شده برایشان که همان فرصت ثبت‌نام است، استفاده کرده و حضور پیدا می‌کنند. اما در این میان حرف‌های عجیب یک داوطلب زن که می‌گفت مورد حمایت سران نظام است، جلب توجه کرد.

این آقا هم خیلی به خودش زحمت نداد و همان ایده کلید حسن روحانی را طرح کرد. البته رسانه‌های مخالف دولت از این موضوع استقبال کردند.

مصطفی میرسلیم یکی از مدیران قدیمی جمهوری اسلامی و عضو حزب قدیمی موتلفه اسلامی است؛ بنابراین قاعدتا در دسته کاندیداهای نامتعارف نباید قرار بگیرد اما حضور او با لباس کارگری هم نکته جالبی بود که به چشم خیلی‌ها آمد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG