لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

پنج سخنرانی جنجالی احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوری به روایت نیوزویک


نشریه نیوزویک در مقاله ای می نویسد محمود احمدی نژاد با اعلام داوطلبی برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری ایران، تعجب بسیاری را در داخل و خارج ایران موجب شد چرا که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر گفته بود که موافق با ورود او به رقابت انتخاباتی نیست.

نیوزویک می گوید ورود احمدی نژاد به انتخابات جناح راستگرا و مذهبی را نگران کرده چرا که آنان هنوز تصمیم خود را درباره یک کاندیدای خاص در مقابل روحانی نگرفته اند.

احمدی نژاد روز چهارشنبه گفت تنها برای حمایت از حمید بقایی، از معاونان سابق خود برای نامزدی ثبت نام کرده است.

نیوزویک می گوید احمدی نژاد پوپولیستی بدنام است که می تواند مردم را حول شعارهای وطن پرستانه جمع کند. او در دو دوره ریاست جمهوری خود از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ سخنان فراوان جنجالی فراوانی بر زبان آورد و بر تئوری های توطئه ضدغرب تاکید کرد.

نیوزویک پنج جنجال ریاست جمهوری سابق ایران، محمود احمدی نژاد را فهرست کرده است:

وقتی که گفت غرب ابرهای باران زای ایران را می دزدد

او در سال ۲۰۱۲ گفت: « با تحولاتی که در اقلیم به وجود آمده کشور رو به‌ خشکسالی می ‌رود که بخشی غیرعمدی و به دلیل ایجاد صنعت است و بخشی هم عمدی است و دشمن با تخلیه ابرهایی که به سمت کشور می ‌آید، یک جنگ نامتعادل انسانی به پا کرده است که ایران در این جنگ نیز بر دشمن غلبه خواهد کرد.»

او گفت کشورهای استعمارگر جهان با استفاده از تکنولوژی خود بر وضع محیط زیستی ایران تاثیر می گذارند.

وقتی که به هشت پای پیشگو حمله کرد

در سال ۲۰۱۰ به اختاپوسی به نام پال تاخت که نتیجه بسیاری از مسابقات جام جهانی فوتبال را پیش بینی می کرد. او جادوگر هشت پایی بود که احمدی نژاد نماد تبلیغات و خرافات در جهان غرب می دانست. احمدی نژاد گفت: «آنهايي که به اينگونه مسائل اعتقاد دارند نمي توانند رهبري کشورهايي مانند ايران را بر عهده بگيرند که در پي تعالي انساني هستند.

وقتی که گفت ایران همجنسگرا ندارد

پاسخ محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۷ در دانشگاه کلمبیای آمریکا به سوالی درباره اعدام دو مرد همجنسگرا در ایران، موجب خنده مخاطبان شد. او گفت: «ما در كشورمان مانند كشور شما همجنسباز نداريم. در كشور ما همجنس باز وجود ندارد. اين پديده در ايران وجود ندارد .چه كسي به شما گفته كه وجود دارد؟»

وقتی که گفت اسامه بن لادن و جرج بوش دوست هستند

محمود احمدی نژاد سوای این که گفت حملات ۱۱ سپتامبر را دولت آمریکا مهندسی کرده، در سال ۲۰۱۰ گفت که اسامه بن لادن رهبر القاعده به عنوان همکار جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا در شهر واشنگتن زندگی می کرد.

احمدی نژاد در مصاحبه با تلویزیون آمریکایی ای.بی.سی گفت: « بن لادن در واشنگتن است، زيرا او روابط خوبي با جرج بوش رئيس جمهور سابق آمريكا داشت، آنها با هم در زمينه نفت فعاليت مي‌كردند. اما بن لادن هيچ وقت با ايران كار نكرده است.»

وقتی که گفت غرب سازنده ویروس اچ.آی.وی است

در سال ۲۰۱۲ او ادعا کرد که غرب مسئول شیوع ویروس اچ.آی.وی در آفریقا است. او گفت: «مشخص است که ثروت و منابع کشورهای آفریقایی غارت شده است. قدرت های بزرگ و خودکامه مسئول شیوع این قبیل بیماریها هستند تا بتوانند داروها و تجهیزات پزشکی خود را به کشورهای فقیر بفروشند.»

نیوزویک می گوید اگر محمود احمدی نژاد یک بار دیگر رئیس جمهوری اسلامی ایران شود احتمالا اظهارات جنجالی بیشتری از او خواهیم شنید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG