لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

آغاز نام‌نویسی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوی؛ ثبت‌نام میرسلیم و شعله سعدی در روز اول


ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، این ثبت نام که از صبح سه شنبه ۲۲ فروردین در ستاد انتخابات کشور آغاز شد به مدت پنج روز ادامه می‌یابد.

در نخستین روز ثبت نام از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، مصطفی میرسلیم، وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی از معدود افراد شناخته شده در میان ثبت نام کنندگان بود. آقای میرسلیم که ۶۹ سال دارد نامزد حزب موتلفه اسلامی، از تشکل های اصولگراست.

مهدی خزعلی، فعال سیاسی، و قاسم شعله سعدی نماینده مجلس در دوره های سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر ثبت نام کنندگان روز نخست بودند، هر چند به نظر نمی رسد از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شوند.

طبق قوانین جمهوری اسلامی شورای نگهبان مسئولیت تایید صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات را بر عهده دارد. این شورا که دبیری آن از ابتدا بر عهده احمد جنتی بوده است، همواره منتقدان سیاست های جمهوری اسلامی را صلاحیت کرده و اجازه ورود آنها به رقابت ها را نداده است.

در این بین، جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی(جمنا) که از ائتلاف اصولگرایان برای انتخابات پیش رو تشکیل شده است اعلام کرد که تصمیم گیری درخصوص تعداد و ترکیب نامزدهای این تشکل به روز چهارشنبه موکول شده است و پس از آنکه هیات مرکزی این جبهه در مورد نامزدها تصمیم گیری کرد، آنها را معرفی خواهد کرد.

این جبهه اصولگرا پیشتر ابراهیم رئیسی، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف، علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی بابایی را به عنوان نامزدهای خود معرفی کرده بود.

وزیر کشور ایران در آغاز ثبت نام از داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری اعلام کرد که این ثبت نام تا پنج روز ادامه یافته و پس از آن وزارت کشور مدارک را به شورای نگهبان ارائه می دهد.

به گفته او تبلیغات نامزدهای از روز هشتم اردیبهشت آغاز خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات شوراهای شهر و روستا، روز ۲۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG