لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

پاسخ روحانی به فرمانده سپاه؛ رئیس جمهوری ایران انتقادها از برجام را رد کرد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سخنانی در سمنان "هجمه‌ها" علیه دولت خود را "غیراخلافی" دانست.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سخنانی در سمنان "هجمه‌ها" علیه دولت خود را "غیراخلافی" دانست.

رئیس جمهوری ایران با تشریح دستاوردهای توافق هسته‌ای برای ایران به شدت از مخالفان توافق جامع هسته‌ای موسوم به برجام در داخل ایران انتقاد کرد.

حسن روحانی روز سه‌شنبه و در جریان سفر به سمنان، زادگاه خود، با یادآوری وضعیت اقتصادی کشور پیش از روی کار آمدن دولت خود گفت، "دولت هنگامی کار خود را آغاز کرد که تحریم‌ها به نقطه اوج خود رسیده بود و تورم، رکود، بیکاری و عدم آرامش در بازار، زندگی مردم، آینده کشور و اقتصاد را در ذهن مردم با تردیدهای فراوانی مواجه کرده بود."

او در ادامه سخنان خود، دستاوردهای برجام را برشمرد و گفت، "آنهایی که سؤال می‌کنند و می‌گویند برجام چه کار کرده است، برجام یک افتخار سیاسی و حقوقی برای ملت ایران ثبت کرده است."

طی ماه های اخیر برخی از مقامات و منتقدان جمهوری اسلامی به انتقاد از توافق هسته‌ای تابستان گذشته ایران و جامعه جهانی پرداخته‌اند، اما به نظر می‌رسد اشاره رئیس جمهوری ایران در سخنان خود، اظهار نظر فرمانده سپاه پاسداران باشد که اخیرا گفته بود، "مگر برجام تا کنون چه نتایجی داشته که برجام‌های دیگری را بپذیریم."

رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنان نوروزی خود در مشهد از طرح "برجام های دو و سه" انتقاد کرده و گفته بود که در توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، گاهی از خط قرمزها عبور شد. آیت‌اﻟله علی خامنه‌ای در دیدار با نخست وزیر ایتالیا نیز گفته بود که رفت و آمدهای هیات‌های غربی هنوز تاثیری بر وضعیت اقتصادی مردم نداشته است.

با این حال حسن روحانی با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران در پیش از روی کار آمدن دولت خود گفت، "یادمان باشد که زمانی که ویرانی رخ می‌دهد، بازسازی و نوسازی زمان‌بر است."

رئیس جمهوری میانه رو ایران با اشاره به لغو قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، "هجمه‌ها" علیه دولت خود را "غیراخلافی" دانست.

انتقادها علیه برجام از هنگامی شدت گرفت که با وجود رفع تحریم‌های بین المللی، برخی از محدودیت‌ها در دسترسی به شبکه بانکی جهانی باقی ماند.

رئیس کل بانک مرکزی ایران هفته گذشته با اشاره به این محدودیت‌ها از ایالات متحده خواست که برای دسترسی ایران به شبکه بانکی بین‌المللی تلاش کند. آقای سیف گفت که ایران پس از برجام هنوز نمی‌تواند دارایی‌های بلوکه شده خود را برداشت کند.

آمریکا با وجود لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران، بخشی از تحریم‌های یکجانبه در زمینه حقوق بشر و تروریسم را علیه ایران حفظ کرده‌ است. این تحریم‌ها موجب شده که بانک‌های اروپایی به خاطر نگرانی از مجازات‌های دولت آمریکا از تمایلی به مبادلات مالی با ایران نداشته باشند.

XS
SM
MD
LG