لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

نخست وزیر ایتالیا در تهران؛ هفت سند همکاری امضا شد


تهران و رم هفت سند همکاری در سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران امضا کردند.

هیات ۲۵۰ نفره ایتالیایی که به همراه ماتئو رنتزی، نخست وزیر این کشور به تهران سفر کرده است، روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین در حضور حسن روحانی هفت سند همکاری با مقامات ایران امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، تفاهم همکاری میان شرکت انی و شرکت ملی صادرات گاز ایران، تفاهم بین شرکت فرودگاه‌ها و شرکت فرودگاه‌های میلان ایتالیا، تفاهم میان راه آهن جمهوری اسلامی و راه آهن ایتالیا و تفاهم بین وزارت نیروی ایران و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا از اسناد امضا شده میان ایران و ایتالیا است.

سفر نخست وزیر ایتالیا و هیاتی بزرگ از نمایندگان بخش خصوصی و دولتی، که نخستین سفر رئیس یکی از قدرت‌های اروپایی به تهران پس از برجام است ، چند ماه پس از سفر حسن روحانی به رم صورت گرفت. رئیس جمهوری ایران هیات ۱۵۰ نفره همراه او در سفر بهمن ماه خود ۳۰ سند همکاری به ارزش بیش از ۱۷ میلیارد دلار با طرف ایتالیایی امضا کردند.

در جریان این سفر، دولت ایتالیا اعلام کرد که یک خط اعتباری ضمانت مالی صادرات به مبلغ بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای رونق دوباره صادرات به ایران راه اندازی کرده است.

ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا در کنفرانس خبری مشترک خود با حسن روحانی تاکید کرد که باید ارتباطات بازرگانی و اقتصادی با ایران به سرعت شکل بگیرند. او توضیح داد که به همراه او هیاتی از مدیران بانک‌ها، بیمه دولتی و صندوق توسعه صادرات در این سفر حضور دارند.

رئیس جمهوری ایران نیز تاکید کرد که در زمینه روابط بانكی و بیمه ضمانت صادرات نیاز به حركت سریع تری برای حل و فصل برخی از جزئیات است. به گفته او گرچه تحریم بانكی برداشته شده و فعالیت بانک‌ها آغاز شده است اما در عین حال بخش روانی كه از دوران تحریم به جای مانده که به تلاش برای زدودن آنها نیاز است.

آقای رنتزی در ادامه برنامه سفر خود، با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی دیدار کرد.

ایران و ایتالیا در چند دهه گذشته روابط تجاری گسترده‌ای داشته‌اند. هر چند که تحریم‌های هسته‌ای باعث شد از میزان روابط تجاری دو کشور از سال۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ کاسته شود. با این حال ایتالیا که چهارمین اقتصاد برتر اروپاست، از اولین کشورهای این قاره بود که در آغاز لغو برخی تحریم‌های بین‌المللی به سرعت روابط اقتصادی خود را با ایران از سر گرفت.

آمارها نشان می‌دهد از ابتدای سال ۹۴ تا آخر بهمن ماه گذشته، میزان صادرات ایران به ایتالیا ۶۷۵ میلیون دلار و میزان واردات از آن کشور ۷۳۰ میلیون دلار بوده است.

دولت آقای روحانی می‌خواهد با گسترش روابط اقتصادی با دیگر کشورها، به ویژه کشورهای مهم اروپایی، زمینه ورود سرمایه‌های خارجی به ایران را به منظور افزایش رشد اقتصادی و کارآفرینی فراهم کند.

XS
SM
MD
LG