لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

ایران: مدیران بوئینگ در تهران پیشنهاد فروش سه مدل هواپیما دادند


به نوشته وال استریت جورنال، مذاکره بوئینگ با ایران چراغ سبزی است به شرکت‌های فناوری و صنعتی سراسر جهان برای همکاری با تهران.
به نوشته وال استریت جورنال، مذاکره بوئینگ با ایران چراغ سبزی است به شرکت‌های فناوری و صنعتی سراسر جهان برای همکاری با تهران.

رسانه‌های ایران روز سه شنبه از نخستین سفر نمایندگان شرکت بوئینگ به ایران در سه دهه گذشته خبر داده و می‌گویند این غول هواپیماسازی آمریکایی سه مدل از تازه‌ترین محصولات خود را به ایران ارائه داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شرکت بوئنیگ از ارائه جزئیات مذاکرات خود با مقامات ایرانی در تهران خودداری کرده است، اما بدون شک قصد دارد در دوره پس از تحریم در ایران نقش داشته باشد.

پس از توافق جامع هسته‌ای و لغو بخشی از تحریم‌های اقتصادی ایران، تهران در بهمن ماه گذشته با شرکت هواپیماسازی اروپایی ایرباس قراردادی به ارزش ۲۵ میلیارد دلار امضا کرده است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از دبیر انجمن شركت‌های هواپیمایی نوشت "نمایندگان بوئینگ در خصوص فروش انواع هواپیماهای ۷۳۷ ، ۷۸۷ و ۷۷۷ كه برای مسیرهای متوسط و بلند استفاده می‌شود، پیشنهادهای خود را به شرکت های ایرانی ارائه دادند."

به گفته مقصود اسعدی سامانی، ایران در حال بررسی این پیشنهادهاست و "نحوه پشتیبانی بوئینگ از هواپیماهای موجود نشان خواهد داد شركت‌های ایرانی به چه میزان برای خرید هواپیما از این شركت علاقمند خواهند بود."

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال مذاکرات اخیر میان خطوط هوایی ایران و شرکت بوئینگ را پیش درآمد یکی از بزرگترین قراردادها میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده، پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، توصیف کرده است.

به نوشته این روزنامه، پس از لغو برخی تحریم‌های ایران در ماه ژانویه، تهران به سرعت چندین توافق را با شرکت‌های اروپایی امضا کرد. هر چند معاملات تجاری ایران با شرکت‌های آمریکایی کندتر پیش رفت، اما مذاکره بوئینگ با ایران چراغ سبزی است به شرکت‌های فناوری و صنعتی سراسر جهان برای همکاری با تهران.

در حال حاضر حدود ۶۰ هواپیمای بوئینگ در خطوط هوایی ایران فعالیت دارند، که بیشتر آنها پیش از انقلاب ۱۳۵۷ خریداری شده‌اند.

سال‌ها تحریم که برخی پس از انقلاب ۵۷ و اشغال سفارت آمریکا در تهران علیه ایران اعمال شده و ربطی به برنامه هسته‌ای آن کشور ندارند، باعث شد که ایران یکی از فرسوده ترین ناوگان هوایی جهان را داشته باشد.

با آن که بخشی از تحریم‌های ایران همچنان پابرجاست، اما دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده به دنبال بهبود سرمایه گذاری خارجی در ایران به عنوان ابزاری برای حمایت توافق جامع اتمی تیر ماه ۹۴ است.

سفر هیات شرکت بوئینگ پس از آن صورت گرفت که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در پی اجرای برجام و لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران، مجوز معامله شرکت بوئینگ با ایران را صادر کرد. به دنبال آن، ایران اعلام کرد که مذاکراتی با بوئینگ بر سر خرید هواپیما و تجهیزات آغاز شده است.

http://ir.voanews.com/content/us-boeing-iran/3199637.html

آقای اسعدی سامانی، مدیر فروش منطقه‌ای بوئینگ، مدیر منطقه‌ای این شرکت و مسئولان سرویس خدمات و پشتیبانی و فاینانس را از جمله مدیران بوئینگ معرفی کرد که با هیات این شرکت به ایران سفر کرده‌اند.

به گفته او، نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی علاوه بر گفت و گو بر سر خرید هواپیما، درباره پشتیبانی هواپیماهای موجود فعال در ناوگان هوایی ایران از جمله تامین قطعات، نشریات و سایر خدمات و موارد مرتبط با ایمنی پروازها هم با مقامات بوئینگ مذاکره کردند.

XS
SM
MD
LG