لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۵

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی برگزار شد؛ بازتاب در فضای مجازی


حسن روحانی حکم تنفیذ ریاست جمهوری را از رهبر جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد.

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی روز پنجشنبه در تهران برگزار شد. در این مراسم، آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی حکم تنفیذ حسن روحانی برای احراز دومین دوره ریاست جمهوری را امضا کرد.

در مراسمی که به این منظور برگزار شد، بعد از گزارش وزارت کشور، حسن روحانی و آیت الله خامنه ای سخنرانی کردند.

رویترز می گوید آقای روحانی می خواهد وجهه ایران را در خارج بهتر کند و در داخل نیز به فقر پایان دهد اما با موانعی روبروست که متحدان رهبر برای مقابله با او تدارک دیده اند.

مراسم رسمی تحلیف آقای روحانی روز شنبه ۱۴ مرداد برگزار می شود.

موضع آمریکا درباره انتخابات ریاست جمهوری

ایالات متحده آمریکا پیشتر و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری از دخالت مقام های حکومتی و بطور مشخص شورای نگهبان در روند تایید صلاحیت نامزدها انتقاد کرده بود. همچنین برخی چهره های سیاسی، قانونگذار و اعضای مرتبط با اندیشکده ها از اینکه در ایران انتخابات آزاد برگزار نمی شود، انتقاد کرده بودند.

برخی نیز انتخابات را تحت مدیریت آیت الله خامنه ای برای بیرون آمدن نامی که او می خواهد، نامیده بودند.

بازتاب در فضای مجازی

مراسم روز پنجشنبه بازتابهایی در فضای مجازی داشت.

از جمله بازتاب ها، انتقاد برخی به برخی به محتوای برگزاری مراسم تنفیذ بود. مراسمی که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران لازم است و رهبر باید با امضای خود حکم رئیس جمهوری را رسمی کند.

در بخشی از این مراسم، آیت الله خامنه ای با اشاره به وجود «دیکتاتوری» قبل از انقلاب، گفت نسل جدید و جوانان کشور، دوران قبل از انقلاب را ندیده‌اند. این اظهارنظر آقای خامنه ای با واکنش هایی در توئیتر مواجه شد:

حضور محمود احمدی نژاد و غیبت محمد خاتمی نیز از دیگر حواشی این مراسم بود. معمولا روسای جمهوری سابق در مراسم تنفیذ رهبر شرکت می کنند اما این سومین مراسم تنفیذی است که محمد خاتمی در آن حضور ندارد. همزمان اما محمود احمدی نژاد که در ماههای اخیر انتقادات تندی نیز مطرح کرده، در مراسم حضور داشت. البته آقای احمدی نژاد به جای صدر مجلس، در میان سایر کارگزاران جمهوری اسلامی جا داده شده بود، که این نکته از دید خیلی از کاربران فضای مجازی دور نماند.

متن سخنان حسن روحانی هم با واکنش هایی روبرو شد:

اما تاخیر مراسم هم موجب انتقاداتی شده بود:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG