لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۶

درخواست کنارگذاشتن پورمحمدی از کابینه؛ حمایت امام جمعه تهران؛ به عضو هیات مرگ «مدال» بدهید


مصطفی پورمحمدی در حال حاضر وزیر دادگستری دولت حسن روحانی است.
مصطفی پورمحمدی در حال حاضر وزیر دادگستری دولت حسن روحانی است.

در حالیکه نهادهای مدافع حقوق بشر از حسن روحانی خواسته اند که مصطفی پورمحمدی عضو «هیات مرگ» در کشتار ۱۳۶۷ را دوباره به عنوان وزیر دادگستری معرفی نکند، امام جمعه تهران از عوامل آن کشتار دفاع کرد و گفت باید از به آنها «مدال» داده شود.

۱۱ نهاد مدافع حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها که «دیدبان حقوق بشر» و «مرکز اسناد حقوق بشر ایران» جزو آنها هستند در نامه ای به حسن روحانی، از او خواسته اند مصطفی پورمحمدی را دوباره برای کابینه خود انتخاب نکند.

مصطفی پورمحمدی، ۵۷ ساله از مقام های قضایی ایران است که در سال ۱۳۶۷ نماینده وزارت اطلاعات در هیات موسوم به «مرگ» بود که درباره زندگی یا اعدام هزاران زندانی سیاسی تصمیم گیری کرد. برخی منابع حقوق بشری می گویند در آن کشتار چهارهزار نفر در بازه زمانی یک ماهه اعدام شدند.

تابستان سال گذشته احمد منتظری فایل صوتی مربوط به دیدار آیت الله منتظری با هیات قضایی اعدام های سال ۶۷ را منتشر کرد که در آن آیت الله منتظری آن اعدامها را بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی دانست و گفت که تاریخ از عاملان آن به عنوان «بزرگترین جنایات کاران» یاد می کند.

در آن جلسه اعضای هیات قضایی مربوطه، شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان)، مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) حضور داشتند.

نهادهای حقوق بشری امضا کننده این نامه به آقای روحانی گفته اند انتصاب دوباره مصطفی پورمحمدی برخلاف وعده‌هایی ست که حسن روحانی در کارزار انتخاباتی به مردم داد.

پیش از این احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری نیز از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواست که مصطفی پورمحمدی، به «احترام رأی مردم»، در کابینه جدید او حضور نداشته باشد.

به رغم این اعتراض ها، روز جمعه ۳۰ تیر، احمد خاتمی امام جمعه تهران در سخنانش با دفاع از کشتار ۶۷ گفت «برخورد با اینها و کندن کلک منافقین، از عملیات‌های صالح امام راحل بود و باید به همه آنها که فرمان امام را اجرا کردند، مدال داد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG