لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

حسن روحانی: انتقادات بین‌المللی از حقوق بشر ایران بهانه است


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در همایش قوه قضائیه
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در همایش قوه قضائیه

در حالیکه نهادهای بین المللی از عملکرد جمهوری اسلامی ایران در نقض حقوق بشر انتقاد می کنند، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با تشریح اقداماتی که قوه قضائیه می تواند در بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران انجام دهد، انتقادات بین‌المللی به وضعیت حقوق بشر در ایران را «بهانه» خواند و گفت که می‌‌توان این بهانه را از غربی‌ها گرفت.

آقای روحانی که روز یکشنبه ۱۱ تیر در همایش قوه قضائیه سخن می‌گفت، از بازداشت افراد بدون داشتن «ادله کافی» انتقاد کرد. او گفت: «اسلام به ما اجازه نمی‌دهد اگر مجرمی جرمی کرده، بیش از حد مجازاتی که برای آن جرم مشخص شده، طرف را تحت فشار قرار دهیم. حق نداریم آبروی مردم را بریزیم و بدون ادله کافی کسی را احضار یا جلب کنیم. احضار افراد بدون اینکه ادله بدست بیاوریم این هم یک داستانی است. اول باید ادله باشد تا طرف را احضار کنیم نه اینکه طرف را احضار کنیم بعد ادله بیاوریم.»

رئیس جمهوری ایران اضافه کرد: «حکم محکومیت و برائت باید برای قاضی یکسان باشد و حتی الامکان به برائت و اصل برائت برسد. به قولی کسی گفت بیل به کمر اصل برائت خورده، اما اصل برائت که زنده و فعال است، ما دنبال این هستیم اصل برائت باشد اگر ادله کافی از آن طرف پیدا شد، حکم قانون اجرا شود.»

حسن روحانی همچنین گفت که امیدوار است ضابطان قضایی حزبی و جناحی عمل نکنند. به گفته او ضابطان قضایی وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی هستند و این ضابطان که در تشکیل پرونده نقش دارند نباید حزبی و جناحی عمل کنند.

برخوردهای ضابطان سپاه

این گفته رئیس جمهوری ایران در حالیست که سازمان اطلاعات سپاه در سالهای اخیر به یکی از ضابطان قضایی مهم در پرونده‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی تبدیل شده و در این بین اختلافاتی را نیز با وزارت اطلاعات پیدا کرده است.

اوج این اختلافات، بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی حامی دولت است. وزارت اطلاعات معتقد است که این مدیران بدون دلیل بازداشت شدند اما دستگاه قضایی اتهامات آنها را امنیتی می داند.

از سوی دیگر، انتقاد آقای روحانی به عملکرد برخی از ضابطان قضایی در حالیست که فعالان حقوق بشر به عملکرد ماموران وزارت اطلاعات دولت او نیز انتقاد دارند.

انتقاد از عملکرد وزارت اطلاعات دولت روحانی

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در این مورد گفت که وزارت اطلاعات دولت آقای روحانی باعث دستگیری بسیاری از خبرنگاران و فعالان مدنی شده و به گفته او، آقای روحانی نمی‌تواند از این مساله شانه خالی کند زیرا وزارت اطلاعات شاکی این بازداشت‌هاست.

او برای نمونه از بازداشت، نرگس محمدی فعال حقوق بشر یاد کرد که بوسیله ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و با شکایت این وزارتخانه محاکمه شده‌اند.

خانم عبادی پیشتر نیز با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران، از زندانیان عقیدتی در ایران با عنوان گروگان‌های نهادهای امنیتی نظیر وزارت اطلاعات نام برده بود. او ضمن یاددآوری سوگند آقای روحانی برای پاسداری از قانون اساسی، پرسیده بود که كدام يک از زندانيان سياسی و عقيدتی در ايران به صورت علنی و با حضور هيات منصفه محاكمه شده‌اند؟

به هر روی، رئیس جمهوری ایران در همایشی که تمام مقام‌های عالیرتبه قوه قضائیه حضور داشتند تاکید کرد که دولت و دستگاه قضایی می توانند «بهانه‌های حقوق بشری» را از غرب گرفته و به گفته او آمریکا را منزوی کنند.

سازمان ملل، بسیاری از کشورهای غربی و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر، جمهوری اسلامی را بارها به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند.

نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی و زندانی کردن فعالان آنها، نقض آزادی بیان و زندانی کردن روزنامه‌نگاران، برخوردهای امنیتی با فعالان مدنی و اعدام‌های گسترده از موارد نقض حقوق بشر در ایران خوانده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG