لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

مرخصی یکی از مدیران جامعه بهائی ایران پس از هشت سال زندان


مهوش ثابت (شهریاری) یکی از مدیران جامعه بهائی ایران پس از هشت سال زندان به مرخصی رفت.

به گزارش وبسایت‌های مرتبط با بهائیان ایران، مهوش ثابت روز چهارشنبه ۱۴ مهر برای درمان بیماری خود به یک مرخصی پنج روزه رفت. او که از اسفند ماه ۱۳۸۶ در زندان است در طول هشت سال گذشته نتوانسته بود از مرخصی استفاده کند.

خانم ثابت و شش مدیر دیگر جامعه بهائی ایران در سال ۱۳۸۹ به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شدند. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال زندان کاهش پیدا کرد.

اردیبهشت ماه امسال نیز فریبا کمال آبادی یکی دیگر از مدیران جامعه بهائی ایران به مرخصی رفته بود، که دیدار فائزه هاشمی دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با او منجر به ایجاد موجی از انتقادها و حملات علیه خانم هاشمی شد.

از جمله محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور، بهائیت را «ساخته انگلیس و اسرائیل» دانست و گفت: «عاقلانه نیست بیاییم این افراد را در جامعه مطرح کنیم و با آنها مراوده و رفت و آمد داشته باشیم.»

مقامات قضایی جمهوری اسلامی در حالی نسبت به ارتباط و معاشرت با بهائیان هشدار می‌دهند که در مجامع بین‌المللی نقض حقوق بهائیان را رد می‌کنند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل بارها ایران را به نقض حقوق بهائیان از جمله جلوگیری از تحصیل در دانشگاه و کار در مراکز و موسسات دولتی متهم کرده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز اردیبهشت ماه امسال با اشاره به هشت سال زندانی بودن فریبا کمال آبادی، مهوش ثابت، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، و وحید تیزفهم، مدیران جامعه بهائی ایران خواستار آزادی آنها و پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تضمین آزادی بیان، مذهب، عقیده و تجمع برای تمام شهروندان شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG