لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

هشدار دادستان کل کشور؛ ارتباط با بهائیان پیامد قانونی دارد


محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور
محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور

دادستان کل کشور در ایران، محمد جعفر منتظری، نسبت به ارتباط با بهائیان و پیامدهای قانونی آن هشدار داد.

این مقام قضائی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۱۵ خرداد در سخنانی بهائیت را "ساخته انگلیس و اسرائیل" دانست و گفت: "عاقلانه نیست بیاییم این افراد را در جامعه مطرح کنیم و با آنها مراوده و رفت و آمد داشته باشیم. "

به گفته او، افرادی که با بهائیان ارتباط می‌گیرند باید منتظر عواقب قانونی باشند.

موضوع ارتباط با بهائیان و پیامدهای قانونی آن پس از دیدار فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی با فریبا کمال آبادی، از مدیران جامعه بهائیان، توسط برخی از مقامات جمهوری اسلامی مطرح شده است.

دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال آبادی از مدیران جامعه بهائیان
دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال آبادی از مدیران جامعه بهائیان

​فائزه هاشمی اردیبهشت ماه امسال در پی مرخصی فریبا کمال آبادی از زندان اوین به دیدار او رفت. انتشار عکسی از دیدار خانم هاشمی با خانم کمال آبادی در جمع دیگر اعضای خانواده این زندانی بهایی، منجر به ایجاد موجی از انتقادات و حملات علیه خانم هاشمی شد. فائزه هاشمی اما اعلام کرد که دیدار با خانم کمال آبادی به دلیل دوستی با او از دوره زندانی بودن در اوین بوده و ربطی به عقاید او ندارد.

با این حال مقامات قضایی ایران از آن هنگام اقداماتی نظیر این را دارای پیامدهای قانونی دانستند.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی در حالی نسبت به ارتباط و معاشرت با بهائیان هشدار می‌دهند که در مجامع بین‌المللی نقض حقوق بهائیان را رد می‌کنند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل بارها ایران را به نقض حقوق بهائیان از جمله جلوگیری از تحصیل در دانشگاه و کار در مراکز و موسسات دولتی متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG