لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

واکنش رئیس قوه قضائیه به دیدار فائزه هاشمی با بهائیان: بدون ملاحظه نسبت‌ها، برخورد می‌کنیم


فائزه هاشمی می گوید کار خطابی نکرده که ابراز پشیمانی کند.
فائزه هاشمی می گوید کار خطابی نکرده که ابراز پشیمانی کند.

انتقادها به دیدار فائزه هاشمی با یکی از رهبران زندانی جامعه بهائيان ايران همچنان ادامه دارد. تا جایی که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه نیز این اقدام را "هنجارشکنی" نامیده و هشدار داده که با آن برخورد خواهد شد. مکارم شیرازی و محمدرضا نقدی نیز به شدت اعتراض کرده‌اند.

فريبا کمال آبادی، یکی از رهبران جامعه بهائيان ايران که به ۱۰ سال زندان محکوم شده پس از ۸ سال برای اولین بار به مرخصی آمد و جمعی از زندانیان سابق سیاسی و عقیدتی با او دیدار کردند. اما انتشار عکس فائزه هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، که خود پیش از این در بند زنان زندان اوین با خانم کمال‌آبادی همبند بوده با واکنش گسترده‌ای مواجه شد.

در آخرین واکنش‌ها صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت گفت: "کسانی که منتسب به روحانیت و مسئولان نظام هستند باید بیش از دیگران از هنجارشکنی پرهیز و از چنین کارهایی شرم کنند و بدانند که اگر این هنجارشکنی‌ها منجر به عناوین مجرمانه شود به شدت و بدون ملاحظه نسبت‌ها با آنان برخورد می کنیم."

عالی‌ترین مقام قضایی ایران تاکید کرد که در ایران کسی "به دلیل عقیده" زندانی نمی‌شود و بهائیان را به "اقدام علیه امنیت کشور" و "جاسوسی برای کشورهای بیگانه" متهم کرد: " باید پرسید که بیت العدل یا مقر فرماندهی بهائیت در اسرائیل چه می کند و آیا همکاری با چنین شبکه‌ای خلاف امنیت کشور ما نیست؟"

مکارم: غیرشرعی و جرم

همزمان آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، "مرجع تقلید" شیعه و ساکن قم عنوان کرد که منتظر بوده ببیند بقیه اعتراضی می‌کنند یا نه و "جای شکرش باقی است" که پدر فائزه هاشمی رفسنجانی "اعتراض ملایمی" کرده است.

آقای مکارم شیرازی بهائیان را "عوامل آمریکا و اسرائیل" نامیده و درباره دیدار فائزه هاشمی با خانم کمال‌آبادی گفته است: "این اقدام از نظر قانونی جرم بوده و قابل تعقیب است و باید پیگیری شود."

سرتیپ محمدرضا نقدی، فرمانده نیروهای بسیج مدعی شده که بهائیت دین نیست و یک "فرقه جاسوسی" است.

این فرمانده ارشد نظامی گفت که " تشجیع[قوت قلب دادن] بهائیت دم تکان دادن برای رژیم صهیونیستی است. باید با قاطعیت برابر این گونه تهدید‌ها و انحراف‌ها ایستاد و کسی که با بهائیان دوستی می‌کند خودش بهائی است. "

انتقاد پدر، دفاع دختر

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت خود نوشت که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با این روزنامه با انتقاد از دیدار فائزه هاشمی با یکی از رهبران جامعه بهائیان گفته است: "فائزه اشتباه بدی کرده و باید جبران کند."

به نوشته این روزنامه، اکبر هاشمی رفسنجانی از بهائیت به عنوان یک "فرقه ضاله" و "منحرف" یاد کرده که او و خانواده‌اش همواره از آن تبری جسته‌اند.

این درحالی است که فائزه هاشمی در فائزه هاشمی در گفت‌وگو با یورونیوز عنوان کرده که تنها به دیدار یک دوست و یک زندانی همبند خود رفته و از این کار پشیمان نیست.

این نماینده پیشین مجلس و مدیر مسئول روزنامه توقیف شده زن تاکید کرده که کار خلافی نکرده و کسانی که به او انتقاد می کنند دغدغه دین ندارند.

در آخرین گزارش کمیسیون بین المللی "آزادی مذهبی" در ایالات متحده که اردیبهشت ماه امسال منتشر شد، نام جمهوری اسلامی ایران در فهرست کشورهای ردیف اول ناقض آزادی‌های مذهبی قرار دارد و عنوان شده که وضعیت آزادی مذهبی در ایران طی سال گذشته، همچنان وخیم بوده است.

گزارش کمیسیون بین المللی "آزادی مذهبی" درباره وضعیت اقلیت بهائی به طور روشن از سخت گیری های حکومت ایران گفته و تاکید کرده است که بهائی‌ها مورد آزار و محدویتهای شدیدتری واقع شده‌اند.

XS
SM
MD
LG