لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

واکنش دو نماینده ارشد کنگره به آزمایش موشکی ایران


باب کورکر (راست) و اد رویس روسای کمیته های روابط خارجی سنا و امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
باب کورکر (راست) و اد رویس روسای کمیته های روابط خارجی سنا و امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

واشنگتن (صدای آمریکا) - باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا و اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه های جداگانه ای آزمایش موشکی ایران را به عنوان تخلف از تعهدات بین المللی محکوم کردند.

آقای کورکر که یکی از مخالفان اصلی توافق هسته ای ایران است، در بیانیه ای که روی سایت کمیته روابط خارجی سنا منتشر شده، یادآوری کرد: از این پس جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داشت که تخلف مکرر آزمایش های موشکی، ادامه حمایت از تروریسم، تجاوز به حقوق بشر و دیگر فعالیت های خصمانه که صلح و امنیت جامعه جهانی را تهدید می کند، را انجام دهد.

این سناتور ارشد آمریکا همچنین گفت با همکاری سایر سناتورها و دولت امیدوار است که ضمن اطمینان از محدودیت ها بر برنامه هسته ای، ایران را برای اقدامات و دیگر تخلفاتش پاسخگو کند.

اد رویس نیز در بیانیه اش که روی توئیتر منتشر کرد، یادآور شد که ایران باید با عواقب تکرار آزمایشات موشکی که تخلف از تحریم های بین المللی است روبرو شود.

همزمان با بیانیه این دو عضو ارشد کنگره آمریکا، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد دولت آمریکا در حال بررسی جزئیات آزمایش موشکی ایران است.

آزمایش موشک خرمشهر در سمنان

روز دوشنبه ۱۱ بهمن، فاکس نیوز به نقل از یک مقام آمریکایی ادعا کرد که ایران روز یکشنبه یک موشک بالستیک آزمایش کرده است. براساس این گزارش، آزمایش در یک سایت موشکی در نزدیکی سمنان انجام شده است.

به گفته این مقام آمریکایی، موشک مورد استفاده، میانبرد بوده و قبل از انفجار، حدود هزار کیلومتر طی کرد. فاکس نیوز نوشت نام این موشک خرمشهر است.

ایران به این خبر هنوز واکنشی نشان نداده است و خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران تنها این خبر را «ادعای» این مقام آمریکایی نامید.

در حالی از موشک خرمشهر به عنوان موشک مورد آزمایش نام برده شده که پنج ماه پیش، حسین دهقان وزیر دفاع ایران از رونمایی و تولید این موشک خبر داده بود. به گفته آقای دهقان موشک خرمشهر، دوربرد است.

وزیر دفاع ایران گفته بود که این موشک به زودی به تولید انبوه خواهد رسید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG