لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

مقام ارشد سپاه: جیسون رضائیان را تحویل دادیم و یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار گرفتیم


آقای رضائیان پس از آزادی از زندان جمهوری اسلامی ایران در کنار مادر و همسرش
آقای رضائیان پس از آزادی از زندان جمهوری اسلامی ایران در کنار مادر و همسرش

یک مقام ارشد سپاه پاسداران اعلام کرد که نیروهای اطلاعاتی سپاه با بازداشت جیسون رضائیان، دولت آمریکا را «مجبور» کرده‌اند به ایران یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بپردازد. پیش از این دونالد ترامپ هم در زمان کارزار انتخاباتی گفته بود آمریکا برای آزادی شهروندانش به ایران «باج» داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین نجات، جانشین رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در جریان یک سخنرانی در بوشهر مدعی شد که جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست در ایران و شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار ، یک «شبکه جاسوسی» تشکیل داده بود که توسط سپاه پاسداران شناسایی و دستگیر شد.

به گفته آقای نجات، در نتیجه «مجاهدت شهادت‌گونه نیروهای اطلاعاتی سپاه» جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بارها درخواست کرد تا آقای رضائیان آزاد شود و دولت آمریکا در قبال تحویل جیسون رضائیان، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار پرداخت کرده است.

این مقام امنیتی سپاه عنوان کرده که ایران هروقت برای لغو تحریم‌ها «التماس» کرده، شکست خورده است.

پیش از این نحوه آزادی چهار آمریکایی ایرانی تبار به نام‌های جیسون رضائیان، امیر میرزای حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی با انتقادهای شدید جمهوری‌خواهان مواجه شده بود که می‌گفتند دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران «باج» داده است.

اما دولت باراک اوباما پرداخت باج به ایران را رد کرد و توضیح داد که در زمان اجرای توافق هسته‌ای، ایالات متحده معوقات ایران را بازپرداخت کرده است. به این ترتیب که ایران ۴۰۰ میلیون دلار پول نزد آمریکا داشت که از بعد از گروگانگیری در سال ۱۳۵۸ بلوکه شده بود. همچنین مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار نیز به عنوان سود اصل مبلغ به ایران پرداخت شد.

دونالد ترامپ که در آن زمان در کارزار انتخاباتی حضور داشت یکی از اصلی‌ترین منتقدان رویه دولت باراک اوباما در قبال آزادی شهروندان دوتابعیتی بود و گفته بود اگر من رئیس جمهوری شوم دیگر باج دادن به ایران تکرار نخواهد شد.

در حال حاضر جیسون رضائیان و خانواده‌اش به دادگاه فدرال آمریکا شکایت کرده‌اند. این شکایت که در دادگاه واشنگتن، پایتخت آمریکا ثبت شده می‌گوید ایران برای بدست آوردن دست بالا در مسئله تبادل زندانیان و همچنین امتیازگیری و اخاذی از دولت آمریکا در مذاکرات اتمی برای لغو تحریم‌ها، از رضائیان استفاده کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG