لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

حقوق شهروندی | تجمع معلمان خوزستانی مقابل دادگاه انقلاب اهواز؛ دیدار فعالان صنفی با نرگس محمدی


تجمع معلمان، دادگاه انقلاب اسلامی اهواز
تجمع معلمان، دادگاه انقلاب اسلامی اهواز

شماری از معلمان خوزستان روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند در حمایت از سه عضو کانون صنفی معلمان این استان در مقابل دادگاه انقلاب اهواز تجمع کردند.

این تجمع هم‌زمان با جلسه محاکمه علی کروشات، پیروز نامی، و فرنگیس نسیم‌پور، سه معلمی که در پی شرکت در اعتراضات صنفی با پرونده قضایی مواجه شده‌اند، در حمایت از آنها برگزار شد.

کانون صنفی معلمان ایران، با بیان این که در میان تجمع‌کنندگان «زنان معلم در اکثریت هستند»، آنان را «پیشتاز مطالبه‌گری» توصیف کرده است.

با ادامه اعتراضات صنفی و معیشتی معلمان در سراسر ایران، برخوردهای امنیتی و قضایی با آنها نیز افزایش یافت و تعدادی از آنان بازداشت شدند.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین اجرای رتبه‌بندی معلمان شاغل مطابق ۸۰ درصد حقوق هیئت علمی دانشگاه از جمله خواسته‌های معلمان معترض است در ماه‌های گذشته بود که به طور گسترده و منسجم در صدها شهر ایران جریان داشت.

روز دوشنبه شورای نگهبان لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان را «پس از رفع ایرادها و اصلاح آن در مجلس شورای اسلامی» تایید کرد، لایحه‌ای که به گفته سخنگوی کانون صنفی معلمان «حداقل‌های مطلوب معلمان را هم لحاظ نمی‌کند.»

به گفته سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران، «قطعا اعتراضات خیابانی معلمان در سال آینده هم ادامه خواهد یافت.»

همچنین هم‌زمان با هشتم مارس، روز جهانی زن، گروهی از معلمان و فعالان صنفی با نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی که به مرخصی درمانی آمده است، دیدار کردند.

XS
SM
MD
LG