لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

مقابله نیروهای امنیتی با دانشجویان معترض؛ دانشگاه الزهرا: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»


اعتراضات سراسری ایران
اعتراضات سراسری ایران

اعتراضات سراسری در هشتمین روز از ماه آبان همچنان در برخی شهرهای ایران در جریان است. در این روز برخی دانشگاه‌ها صحنه حمله نیروهای حکومتی و مقاومت دانشجویان بوده و در دانشگاه الزهرا معترضان شعار دادند: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»

هم‌زمان با اعتراضات در دانشگاه‌ها، معترضان در برخی شهرها از جمله کوهدشت در استان لرستان و پیرانشهر در استان آذربایجان غربی به خیابان آمدند.

بنا بر یک گزارش تصویری از شهر کوهدشت در استان لرستان، معترضان در روز یک‌شنبه هشتم آبان شعار دادند: «رضا شاه روحت شاد»

گزارشی دیگر از این تجمع نیز شعار «مرگ بر دیکتاتور» حاضران را ثبت کرده است.

این گزارش ویدئویی نشان می‌دهد، در اسلامشهر در جنوب تهران نیز معترضان در خیابان حضور دارند. علاوه بر درگیری نیروهای حکومتی با معترضان، در تصویر صدای ممتد بوق ماشین‌ها و شلیک گلوله به گوش می‌رسد.

دیوارنویسی‌ها سرویس بهداشتی‌های دانشکده هنرهای کاربردی، پیام معترضان را ثبت کرده است که از جمله نوشته‌اند: «شاید این متن پاک شود، ولی خون هرگز پاک نمی‌شود» و «هم‌دانشگاهی، این تو هستی که می‌توانی تاریخ را رقم بزنی!»

در گرافیتی کنار یک آینه نیز تأکید شده است: «این چهره کسی است که می‌تواند تغییر ایجاد کند.»

در شیراز، معترضان کلمه «آزادی» را بر روی کوه «دراک» حک کرده‌اند، به طوری که از فاصله دور در شهر دیده می‌شود.

نگاشتن کلمه «آزادی» بر دیواره کوه دراک، شیراز، ۸ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:21 0:00

همچنین یک تصویر از خیابان همت تهران نشان می‌دهد معترضان پرچم ایران با نشان شیر و خورشید را بر روی یک پل عابر پیاده برافراشته‌اند.

برافراشتن پرچم شیر و خورشید در بزرگراه همت تهران، یک‌شنبه ۸ آبان ۱۴۰۱
برافراشتن پرچم شیر و خورشید در بزرگراه همت تهران، یک‌شنبه ۸ آبان ۱۴۰۱

 • کنفرانس «انقلاب ملی ایران و آینده پیش رو»

نشست «انقلاب ملی ایران و آینده پیش رو» روزهای شنبه و یک‌شنبه با حضور شماری از کنشگران سیاسی از گرایش‌های مختلف، از راست تا چپ میانه، در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد.

هدف این کنفرانس که شماری از شرکت‌کنندگان به صورت آنلاین در آن شرکت کرده بودند، گفت‌وگو درباره «اقدام برای پشتیبانی از انقلاب ایران با شعار زن زندگی آزادی» عنوان شد.

در بیانیه پایانی این کنفرانس، تأکید شد که این انقلاب «با هدف بازپس‌گیری ایران از رژیم اسلامی می‌رود تا فصل تازه روشن تازه‌ای را نه‌تنها در کشور ما که در سر تا سر جهان بگشاید. این انقلاب با پیشگامی شیرزنان و همگامی دلیرمردان ایرانی نویدبخش آینده‌ای است آزاد آباد و به دور از ستم و تبعیض.»

در این بیانیه افزوده شده است: «در پشتیبانی از انقلاب ملی، ما جمعی از کنشگران ایرانی گرد هم آمده‌ایم تا بر پایه اصول زیر با یکدیگر همکاری کنیم: سرنگونی جمهوری اسلامی با هدف برپایی یک دموکراسی لیبرال، همبستگی ملی و یکپارچگی و پایداری سرزمینی ایران، تعیین شکل نظام دموکراتیک آینده با رأی مردم، جدایی دین از دولت و همه نهادهای حکومتی، پایبندی به اعلامیه جهانی حقوق بشر و برابری حقوق شهروندی فارغ از باورجنسیت قوم زبان و گرایش جنسی.»

نشست انقلاب ملی ایران و آینده پیش رو، یک‌شنبه ۸ آبان ۱۴۰۱
نشست انقلاب ملی ایران و آینده پیش رو، یک‌شنبه ۸ آبان ۱۴۰۱

 • صدای دانشجویان باشید

بر اساس یک گزارش ویدئویی، فردی که خودش را امیرحسین رضاپور دانشجوی دانشگاه آزاد در رشت معرفی می‌کند، می‌گوید «اگر دارید این ویدئو را می‌بینید یعنی من ناپدید شده‌ام...»

او می‌گوید توسط وزارت اطلاعات به صورت تلفنی «برای پاسخ به سوالاتی» احضار شده و «خیلی از دانشجویان الان گرفتار این مشکل هستند» و به «حراست و اطلاعات پایشان کشیده شده» است.

او از کسانی که این ویدئو را می‌بینند می‌خواهد «صدای دانشجویان» باشند.

چند رسانه حقوق‌بشری در ساعات گذشته از ناپدید شدن شماری از دانشجویان، از جمله امیرحسین رضاپور، خبر داده بودند.

ویدئوی ارسالی امیرحسین رضاپور، یک دانشجوی دانشگاه آزاد رشت ساعاتی پیش از دستگیری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

 • دست رد محمد معتمدی به سینه فدراسیون فوتبال

محمد معتمدی، خواننده آواز سنتی که روز شنبه مشاور فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود به عنوان خواننده سرود رسمی تیم ملی انتخاب شده، در یک استوری اینستاگرامی گفت: «راستش از روزی که کشورم ناآرام شده، لبم به صحبت باز نمی‌شود، چه رسد به آواز خواندن!»

 • تازه‌ترین آمار قربانیان سرکوب اعتراضات

بنا بر تازه‌ترین گزارش‌های آماری از سرکوب اعتراضات سراسری در ایران، از روز ۲۶ شهریور تا هفتم آبان، دست‌کم ۲۸۳ تن از شهروندان کشته شده‌اند که ۴۴ تن از آنان زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

همچنین در این مدت، بیش از ۱۴ هزار نفر بازداشت شده‌اند که هویت اغلب آنها هنوز مشخص نیست.

 • حمایت ارتش از معترضان در سقز

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» ویدیوهایی منتشر کرده که حاکی از پناه دادن نیروهای ارتش به مردم سقز به هنگام هجوم نیروهای سپاه پاسداران و ضدشورش به آنها در مراسم چهلم مهسا امینی است.

در هفتمین هفته از اعتراضات سراسری پیاپی، یک‌شنبه ۸ آبان، دانشجویان دست‌کم در دانشگاه‌های علامه، خیام مشهد، گرگان، فنی و حرفه‌ای کردستان، کردستان، فنی سنندج، آزاد تهران شمال، آزاد اسلامشهر، آزاد پرند، معماری و هنر پارس، نوشیروانی بابل، صنعتی شاهرود، بین‌المللی خمینی، زنجان، آزاد شیراز، منتظری مشهد، چمران اهواز، و اراک، تجمع‌ها و تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

همزمان، گزارش‌ها از برلین حاکی از حمله افراد ناشناس به تحصن معترضان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در این شهر است.

 • اعتراضات دانشجویی

در جریان اعتراضات روز یک‌شنبه دانشجویان ایران شعارهایی از جمله «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»، «آزادی آزادی آزادی»، «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم»، «دانشجوی باغیرت، حمایت حمایت»، «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی»، «هیز تویی، هرزه تویی، زن آزاده منم»، «فقر و فساد و بیداد، مرگ بر این استبداد»، «دانشجو تهدید شده، از خوابگاه بیرون شده»، «زن زندگی آزادی»، «مرد میهن آبادی»، ما تماشاگر نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید» سر داده شد.

در دانشگاه آزاد باراجین قزوین دانشجویان شعار دادند: «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»

در دانشگاه آزاد واحد شمال تهران نیروهای لباس شخصی مسلح به تفنگ و چوب به تجمع پرشمار دانشجویان حمله کردند.

اعتراض شمار قابل توجهی از دانشجویان در پردیس دانشگاه آزاد واحد تهران شمال

تجمع پرشمار دانشجویان معترض در پردیس دانشگاه آزاد تهران شمال ۸ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:18 0:00

یک گزارش ویدئویی منتسب به دانشگاه فنی حرفه‌ای پسران یزدان‌پناه کردستان، موتورسواران متعدد حکومتی را نشان می‌دهد که در حال حرکت هستند و در تصویر صدای شلیک پی در پی می‌آید.

مقاومت دانشجویان معترض در دانشگاه الزهرا، در مقابل نیروهای حکومتی

دانشگاه نوشیروانی بابل

همخوانی ترانه «برای» توسط دانشجویان معترض دانشگاه نوشیروانی بابل، ۸ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

بوعلی همدان

همخوانی سرود ای ایران توسط دانشجویان معترض دانشگاه بوعلی همدان، ۸ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

دانشگاه آزاد سنندج

شیراز

اراک

اهواز

دانشگاه «امام رضا» مشهد

دانشکده فنی دانشگاه تهران

هم‌زمان با اعتراضات دانشجویی، دانش‌آموزان مدرسه نمونه دولتی «نمکی» در سنندج، در حیاط مدرسه لاستیک آتش زدند.

آتش‌زدن لاستیک در وسط حیاط مدرسه نمونه دولتی نمکی سنندج، ۸ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:08 0:00

یک گزارش ویدئویی از پیرانشهر، زنانی را نشان می‌دهد که شعار «مرگ بر بسیجی می‌دهند.»

یک گزارش ویدئویی هم از اعتراضات دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران در روز کوروش بزرگ، که امروز یک‌شنبه منتشر شده، شعار عده قابل توجهی از دانشجویان را ثبت کرده که می‌گویند: «ایران وطن ماست، کوروش پدر ماست»

 • بازداشت توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی

برخی از رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران از جمله «خبرگزاری دانشجو» از صبح یک‌شنبه با انتشار تصویری، مدعی شدند «توماج صالحی» خواننده رپ و از حامیان اعتراضات سراسری اخیر را «حین خروج غیرقانونی از مرزهای غرب کشور» دستگیر کرده‌اند.

حساب توییتری توماج صالحی با تأیید بازداشت او ادعای خروج از مرزهای غربی را رد کرده است.

در این حساب که پس از این توییت از دسترس خارج شده نوشته شده است: «توماج به هیچ وجه قصد خروج از کشور را نداشته و در استان چهارمحال بختیاری، جایی که اصالتا به آن جا تعلق داشته دستگیر شده است.»

 • بازداشت خبرنگاران

شبکه آرته فرانسه بازداشت خبرنگار خود در سقز را تأیید کرد.

وحید شمس‌الدین‌نژاد خبرنگار شبکه آرته برای پوشش اعتراض‌های سقز پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی، با ویزای رسمی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایران رفته بود.

رضا معینی، مسئول بخش ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز، با اعلام این خبر و با تأکید بر این که «خبرنگاری جرم نیست»، نوشت که آقای شمس‌الدین‌نژاد روز ششم مهر بازداشت شده و «گویا به زندان اوین منتقل شده است.»

روزنامه هم‌میهن در روز یک‌شنبه صفحه نخست خود را به دفاع از نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگاری که به‌خاطر انتشار خبر کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی و بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اختصاص داده است.

همچنین، ۳۰۰ روزنامه‌نگار در بیانیه‌ای آزادی این دو روزنامه‌نگار را خواستار شد که به خاطر فعالیت حرفه‌ای بازداشت شده‌اند و تحت فشار قرار دارند.

در شش هفته نخست اعتراضات سراسری در ایران، دست‌کم ۴۰ روزنامه‌نگار از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شده‌اند.

 • «گیلک اگر از گلوله می‌ترسید...»

علی کریمی، چهره شناخته شده فوتبال ایران با اعتراض به سرکوب معترضان در استان گیلان، در استوری اینستاگرام نوشت: «گیلک اگر از گلوله می‌ترسید، الان گیلان و مرکز آن رشت، مال روسیه بود.»

 • ربایش و دفن پنهانی پیکر رضا حقیقت‌نژاد

پنج روز پس از ربوده شدن پیکر رضا حقیقت نژاد، پیکر این روزنامه‌نگار روز یکشنبه بدون اجازه خانواده او و مخفیانه در اطراف شیراز و دور از زادگاهش به خاک سپرده شد.

روز شنبه، نزدیکان رضا حقیقت‌نژاد که در آلمان درگذشته و به ایران انتقال یافته بود، گفته بودند تلاش چهار روزه آنها «برای پس گرفتن پیکر او از مأموران امنیتی» جمهوری اسلامی بی‌نتیجه بوده و نمی‌دانند پیکر او در اختیار چه نهادی است.

 • اعتراضات سراسری

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «شاه‌چراغ رکس دیگه است، اینم یه نیرنگ دیگه است»، «همونی که چلاقه، قاتل شاه‌چراغه»، «می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، «زاهدان، چشم و چراغ ایران»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

 • 16x9 Image

  ساقی لقایی

  ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG