لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

ادامه تجمعات اعتراضی همزمان با بالا گرفتن خطر اعدام شمار زیادی از محکومان


 اعتراضات و تجمعات بازنشستگان
اعتراضات و تجمعات بازنشستگان

رسانه‌های داخلی و نهادهای حقوق بشری از برگزاری تجمعات اعتراضی مختلف در دستکم ۱۰ استان کشور در روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در این روز، خانواده‌ها و بستگان زندانیان محکوم به اعدام، در مقابل ساختمان قوه قضاییه در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

خانواده های نگران، با در دست داشتن پلاکاردهایی با محتوای «اعدام نکنید» و سردادن شعارهای مختلف، خواستار توقف اجرای حکم اعدام نزدیکانشان شدند.

طی روزهای اخیر اجرای احکام اعدام در زندان‌های ایران، روندی افزایشی داشته است. هرانا در گزارشی اعلام کرد که حد فاصل هشت اردیبهشت تا نوزدهم اردیبهشت ماه سال جاری، دستکم پنجاه و هفت زندانی بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر، افساد فی الارض، سب النبی و قتل، در زندان‌های مختلف کشور اعدام شدند.

به گزارش هرانا، شامگاه یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ماه نیز جمعی از خانواده‌های زندانیان در خطر اعدام با همراهی گروهی از شهروندان، با مطالبه توقف اجرای حکم سه تن از متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، در مقابل درب زندان «دستگرد» اصفهان دست به تجمع زدند.

صالح میرهاشمی بلطاقی، مجید کاظمی شیخ شبانی و سعید یعقوبی کردسفلی، از متهمان محکوم به اعدام در پرونده موسوم به «خانه اصفهان» هستند که حکم اعدام آنها چندی پیش توسط شعبه نهم دیوان عالی کشور تایید شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران، هم اعلام کرد روز دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت، شماری از بازنشستگان مخابرات استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان رضوی، لرستان، کردستان، مرکزی و اصفهان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، به صورت جداگانه در مقابل ساختمان‌های مرکزی این استان‌ها دست به تجمع زدند.

این بازنشستگان معترض خواستار «اجرای کامل آیین نامه استخدامی»، پرداخت کامل رفاهیات و دیگر معوقات مزدی و همچنین اجرای کامل بیمه تکمیلی و هزینه‌های درمان هستند.

شورای بازنشستگان ایران نیز از ادامه تجمع و اعتصاب جمعی از کارگران شرکت نفت دشت عباس دهلران برای بیست‌ و ششمین روز متوالی خبر داد و اعلام کرد که این کارگران معترض ماههاست که حقوق نگرفته‌اند.

به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور، شنبه بیست و پنجم اردیبهشت، جمعی از اهالی موسیقی در حمایت از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در مقابل خانه موسیقی تجمع کردند.

این تجمع از آن روی برگزار شد که روز شنبه ۲۳ اردیبهشت، نیروهای حراست دانشگاه تهران پس از ورود به دانشکده هنرهای زیبا در این دانشگاه، با جمعی از دانشجویان و اساتید موسیقی درگیر شدند.

به گفته شوراهای صنفی دانشجویان کشور، در جریان این درگیری شماری از دانشجویان و اساتید مورد ضرب و شتم منجر به جراحت قرار گرفتند و تعدادی از آلات موسیقی آنها نیز توسط ماموران حراست شکسته شد.

اهالی موسیقی با صدور بیانیه‌ای، برخورد خشونت‌آمیز ماموران حراست دانشگاه تهران با دانشجویان و اساتید موسیقی این دانشگاه را محکوم کردند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG