لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

اختصاصی؛ نگرانی‌ها از «اعتصاب غذای خشک» زرتشت احمدی راغب و عاتکه رجبی


زرتشت احمدی راغب؛ زندانی سیاسی
زرتشت احمدی راغب؛ زندانی سیاسی

یک فعال حقوق بشر به صدای آمریکا گفت با افزایش نگرانی‌ها در نتیجه وخامت حال زرتشت احمدی راغب در دومین روز از اعتصاب غذای خشک، همبندی‌های او در اوین تلاش دارند این زندانی سیاسی را از ادامه اعتصاب غذای خشک منصرف کنند.

هم‌زمان، شورای صنفی فرهنگیان درباره خطرات اعتصاب غذای خشک عاتکه رجبی هشدار داده است.

یاشار تبریزی، فعال حقوق بشر، روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت به صدای آمریکا گفت که همبندی‌های زرتشت احمدی راغب با فشار آوردن بر مقامات زندان اوین، او را که از سلول انفرادی به بهداری زندان منتقل شده بود، به اندرزگاه بازگردانده‌اند و سعی دارند این زندانی سیاسی را متقاعد کنند که به اعتصاب غذای خشک پایان دهد.

او همچنین با اعلام خبر «وخامت حال» آقای احمدی راغب، در توییتی نوشته است که احمدی راغب گفته «تا پایان چرخه خشونت، و توقف اعدام‌ها، همچنان به اعتصاب خشک ادامه خواهد داد.

یاشار تبریزی، فعال حقوق بشر در ایران، به صدای آمریکا توضیح داد: «بنا بر نگرانی دوستان همبند زرتشت احمدی راغب از وضعیت ایشان و با تحت فشار قرار دادن مسئولان زندان اوین، همبندان وی را از بهداری به سالن ۲ اندرزگاه ۶ منتقل کرده‌اند و در صدد شکستن اعتصاب او برای حفظ جانش هستند.»

این فعال حقوق بشر همچنین با تأکید بر خطرات جانی اعتصاب غذای خشک، این زندانی سیاسی مصمم است اعتصاب غذای خود را «تا توقف اعدام و سرکوب» ادامه دهد و خانواده احمدی راغب «به شدت نگران» او هستند.

زرتشت احمدی راغب، در بهمن ماه گذشته و پس از آزادی از زندان، به ویژه‌برنامه اعتصاب غذا در صدای آمریکا گفته است که پیشنهاد اعتصاب غذا را به هیچ زندانی سیاسی‌ای نمی‌دهد مگر این که «آخرین تیر ترکش» باشد.

او که یکی از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ برای استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی است، پیش از این نیز بارها در زندان اعتصاب غذا کرده است.

زرتشت احمدی راغب به صدای آمریکا گفته است که به آسیب‌های بدنی ناشی از این اقدام اعتراضی آگاه است، اما وقتی زندانی «از پی‌گیری‌هایش نتیجه نمی‌گیرد، ناچار است از جانش مایه بگذارد.»

  • اعتصاب غذای عاتکه رجبی در مشهد

هم‌زمان، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران گزارش داده است که عاتکه رجبی، فعال صنفی معلمان که روز سه‌شنبه در مشهد بازداشت شده، اعتصاب غذای خشک کرده است.

عاتکه رجبی در تماسی تلفنی اعلام کرده که در سلول انفرادی است و «در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خود» اعتصاب غذای خشک کرده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان با «اعلام نگرانی شدید از وضعیت» این فعال صنفی به مقامات قضایی و امنیتی هشدار داده که «مسئولیت خطرات ناشی از اعتصاب غذای خشک» او و «هر اتفاق ناگوار دیگری» به عهده آنها است.

بازداشت عاتکه رجبی، فعال صنفی معلمان و خواهرش؛ سعدی رجبی توضیح می‌دهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG