لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۲

برخورد امنیتی با خواسته‌های صنفی؛ ۸ نفر به اتهام «لیدری» اعتصابات در ‌پارس‌جنوبی بازداشت شدند


آرشیو- اعتصاب کارگران پتروشیمی سلمان فارسی در سربندر؛ سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۲
آرشیو- اعتصاب کارگران پتروشیمی سلمان فارسی در سربندر؛ سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۲

اکبر پورات، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر روز یکشنبه اعتصابات کارگری در منطقه پارس‌جنوبی را اقدامی «سازمان یافته» دانست و آن را به «دشمن و شبکه‌های خارج از کشور» ربط داد و اعلام کرد که ۸ نفر از «لیدرهای اصلی داخلی» آنها «شناسایی و بازداشت» شدند.

به گفته او، بازداشت‌شدگان از طریق فضای مجازی و حقیقی «برای تداوم اعتصاب کارگری»، آن را «مدیریت» می‌کردند.

این مقام امنیتی عنوان کرد که اعتصاب کارگری در منطقه پارس‌جنوبی «شکسته شده» و «کارگران و کارکنان شرکت‌های مختلف به محل کار خود بازگشته‌اند.»

اکبر پورات در سخنانش به زمان بازداشت این ۸ نفر اشاره نکرد و توضیحات بیشتری نداد.

مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی بارها در واکنش به اعتصاب‌ها و اعتراض‌های صنفی، آنها را به «دشمن» نسبت داده‌اند.

پیش از سخنان معاون استاندار بوشهر، حسین طائب، رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، روز ۲۱ ارديبهشت در دانشگاه خوارزمی تهران گفته بود: «اعتراض با اغتشاش و براندازی فرق دارد... همین الان کارگران نفت در حال اعتراض هستند کسی هم با آن‌ها برخورد نمی‌کند.»

در همین حال، هنوز منابع مستقل در مورد وضعیت اعتصاب در پارس‌جنوبی گزارشی منتشر نکرده‌اند. در این مورد کمپین مرکزی نفت و گاز گفته بود که اعتصاب کارگران پروژه‌ای نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و مس در چندین استان ایران، مانند ایلام، خوزستان، اصفهان، یزد و هرمزگان انجام شده است.

کارگران پروژه‌ای خواستار ۷۹ درصدی دستمزد، برخورداری از بیست روز کار و ده روز استراحت و تحقق برخی دیگر از مطالبات صنفی خود بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG