لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

گزارش جدید از حدود ۶۰ معترض که در معرض اعدام قرار دارند


اعتراضات ۱۴۰۱
اعتراضات ۱۴۰۱

بنا بر تازه‌ترین آمار یک نهاد حقوق بشری، از ۲۶ شهریور تاکنون ۵۸ تن از معترضان به اعدام محکوم شده‌اند یا در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارش جدید خود می‌گوید این تازه‌ترین آمار درباره متهمان محکوم به اعدام یا در معرض صدور حکم اعدام است.

تاکنون حکم ۲ تن از معترضان محکوم به اعدام به اجرا در آمده است. ۱۱ تن دیگر به اعدام محکوم شده اند و ۴۷ تن دیگر با اتهاماتی روبرو هستند که می‌تواند به صدور حکم اعدام برای آنان منجر شود.

به گزارش هرانا، شماری از شهروندان معترض که در جریان اعتراضات سراسری جاری بازداشت شده بودند، به اعدام محکوم شده و یا با اتهاماتی از جمله بغی، محاربه و افساد فی الارض مواجه هستند که می‌تواند به صدور حکم اعدام برای آنها منجر شود.

بنا بر این گزارش، احکام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد دو شهروند معترضی که پیشتر به اعدام محکوم شده بودند در یک روند قضایی غیرشفاف، بدون دسترسی به وکیل تعیینی و با سرعتی کم سابقه اجرا شده است.

محسن شکاری در ۱۷ آذرماه و به فاصله ۷۴ روز پس از بازداشت در تهران، اعدام شد و مجیدرضا رهنورد به فاصله ۲۳ روز از زمان بازداشت در سحرگاه ۲۱ آذرماه به دار آویخته شد. از میان آنها مجیدرضا رهنورد در ملاءعام در مشهد اعدام شد.

هرانا به طور مرتب آمار کشته‌های اعتراضات را نیز منتشر می‌کند. این نهاد می‌گوید ۵۰۶ تن از جمله ۶۹ کودک و نوجوان، در جریان سرکوب اعتراضات سراسری ایران کشته شده‌اند و دست‌کم ۱۸ هزار و ۵۱۶ تن بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG