لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

تحریم دادستان کل و چهار فرمانده سپاه و بسیج به دلیل «سرکوب و اعدام» معترضان


محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور
محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور

آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور، و مقامات اصلی نظامی و گروه شبه نظامی بسیج در ایران و همچنین یک تولید‌کننده و تامین تجهیزات ضد‌شورش نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی را هدف تحریم‌‌های جدیدی قرار داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که این تحریم‌ها در واکنش به سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران و همچنین اعدام دو معترض و صدور احکام اعدام برای شمار دیگری از معترضان اعتراضات اخیر است.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (اوفک) در بیانیه خود گفته است که با ادامه اعتراضات سراسری در سراسر ایران، واکنش نیروهای امنیتی ایران افزایش یافته است.

در این بیانیه همچنین اشاره شده است که در دو هفته گذشته، دو معترض، یکی در ملأعام اعدام شد و چندین نفر دیگر نیز به اعدام محکوم شده‌اند.

محمد جعفر منتظری (دادستان کل جمهوری اسلامی و از مقامات ارشد قوه قضائیه)، شرکت ایمن صنعت زمان‌فرا، و همچنین چهار مقام سپاه و بسیج به نام‌های مسلم معین (فرمانده مقر سایبری بسیج)، حسین معروفی (معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج)، حسن حسن‌زاده (فرمانده بسیج سپاه تهران)، و سید صادق حسینی (فرمانده سپاه بیت المقدس و سپاه در کردستان) تحریم شده‌اند.

این تحریم‌ها در شرایطی اعلام می‌شود که به گفته سازمان‌های حقوق بشری نیروهای جمهوری اسلامی بیش از ۵۰۰ نفر را در جریان سرکوب معترضان کشته‌اند.

XS
SM
MD
LG