لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران به ۵۰۶ تن رسید


تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران تا ۲۹ آذر
تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران تا ۲۹ آذر

ارگان خبری فعالان حقوق بشری در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور همزمان با شروع اعتراضات تا ۲۹ آذر، ۵۰۶ معترض در پی خشونت نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش هرانا همچنین در این مدت ۶۹ کودک یا نوجوان زیر ۱۸ سال در ۱۶۱ شهر معترض جان باخته‌اند.

بر این اساس ۱۸۴۵۷ نفر هم به جرم شرکت یا حمایت از اعتراضات مردم بازداشت شده‌اند که هویت ۴۰۰۳ تن از آنها مشخص شده است.

در این بازه زمانی دانشجویان و اساتید ۱۴۴ دانشگاه نیز در اعتراضات شرکت داشته‌اند که در این میان ۶۵۲ دانشجو بازداشت شده‌اند.

در خبری دیگر محمدحسین آجرلو، همسر نیلوفر حامدی در توییتر نوشت: «کیفرخواست ‎نیلوفر روز سه‌شنبه صادر شده و پرونده او در چند روز آینده به دادگاه انقلاب ارجاع می‌شود.»

آجرلو اضافه کرد که با وجود گذشت نود روز از بازداشت همسرش، دادسرای اوین به‌جای تعیین وثیقه، کیفرخواست صادر کرده که این امر آزادی او را دست کم تا تعیین شعبه دادگاه به تاخیر انداخته است. نیلوفر حامدی خبرنگاری است که به اتهام انتشار تصاویر مهسا امینی در بیمارستان از همان آغاز اعتراضات بازداشت و روانه زندان شد.

زهرا مینویی، وکیل دادگستری هم روز سه‌شنبه از آزادی موقت موکلش ملیکا قراگوزلو دانشجوی ۲۲ ساله دانشگاه علامه که در بیمارستان روانپزشکی رازی امین‌آباد بستری بود، خبر داد. خانم مینویی، آزادی ملیکا را مرهون پیگیری‌های محمدعلی کامفیروزی دیگر وکیل خانم قراگوزلو دانست که خود چندی پیش بازداشت شد.

خانم قراگوزلو به اتهام «ارتکاب جرم اجتماع و تبانی علیه امنیت» به سه سال و هشت ماه حبس و به دلیل «ترغیب به اعمال منافی عفت» به هشت میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG