لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

هشدار وزیر امور خارجه آمریکا به مقامات جمهوری اسلامی


وزیر امور خارجه آمریکا در پی تحریمهای روز چهارشنبه ایالات متحده بر ضد دادستان کل کشور و سه تن از مقامات نظامی جمهوری اسلامی، ضمن انتقاد از رفتار مقامات ایران در قبال معترضان نوشت ما در پاسخ به این رفتارها مقامات و نهادهای ذیربط را تحریم می‌کنیم.

آنتونی بلینکن در توییتی نوشت: «مقامات ایرانی صدها معترض مسالمت‌جو از جمله کودکان را کشته‌اند، احکام سختی از جمله مجازات اعدام را در پی محاکمه‌های ساختگی صادر و هزاران نفر را بازداشت کرده‌اند، ما نیز امروز مقامات ایرانی و یک نهاد ایرانی مرتبط با این سوء استفاده‌ها را تحریم کردیم.»

گفتنی است آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور، و مقامات اصلی نظامی و گروه شبه نظامی بسیج در ایران و همچنین یک تولید‌کننده و تامین تجهیزات ضد‌شورش نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی را هدف تحریم‌‌های جدیدی قرار داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که این تحریم‌ها در واکنش به سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران و همچنین اعدام دو معترض و صدور احکام اعدام برای شمار دیگری از معترضان اعتراضات اخیر است.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (اوفک) در بیانیه خود گفته است که با ادامه اعتراضات سراسری در سراسر ایران، واکنش نیروهای امنیتی ایران افزایش یافته است.
در این بیانیه همچنین اشاره شده است که در دو هفته گذشته، دو معترض، یکی در ملأعام اعدام شد و چندین نفر دیگر نیز به اعدام محکوم شده‌اند.

محمد جعفر منتظری (دادستان کل جمهوری اسلامی و از مقامات ارشد قوه قضائیه)، شرکت ایمن صنعت زمان‌فرا، و همچنین چهار مقام سپاه و بسیج به نام‌های مسلم معین (فرمانده مقر سایبری بسیج)، حسین معروفی (معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج)، حسن حسن‌زاده (فرمانده بسیج سپاه تهران)، و سید صادق حسینی (فرمانده سپاه بیت المقدس و سپاه در کردستان) تحریم شده‌اند.

این تحریم‌ها در شرایطی اعلام می‌شود که به گفته سازمان‌های حقوق بشری نیروهای جمهوری اسلامی بیش از ۵۰۰ نفر را در جریان سرکوب معترضان کشته‌اند.

XS
SM
MD
LG