لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

بازتاب تأیید حکم اعدام محمد قبادلو در رسانه‌های جهان؛ کفیل سیاسی‌اش می‌گوید جانش در خطر است


محمد قبادلو، یکی از معترضان بازداشت‌شده اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که به اعدام محکوم شده است.
محمد قبادلو، یکی از معترضان بازداشت‌شده اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که به اعدام محکوم شده است.

خبر پذیرش فرجام‌خواهی محمد قبادلو، معترض ۲۲ ساله بازداشت شده در ایران توسط خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه و تکذیب این خبر ساعاتی بعد از اعلام آن، در رسانه‌های جهان نیز بازتاب پیدا کرد.

شبکه اسرائیلی «آی۲۴نیوز» گزارش داد که دیوان عالی کشور به دلیل «خلاءهای تحقیقاتی» پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعب دیگر دادگاه ارجاع داده است.

خبرگزاری رویترز با بازتاب خبر پذیرش فرجام‌خواهی حکم سامان یاسین رپر و محمد قبادلو، نوشت تنها فرجام‌خواهی سامان یاسین پذیرفته شده است.

شبکه العربیه انگلیسی نیز به نقل از صفحه توییتری «۱۵۰۰ تصویر» اعلام کرد که جان این جوان ۲۲ ساله در خطر است.

کلارا بونگر، نماینده حزب چپ آلمان که کفالت سیاسی محمد قبادلو را بر عهده دارد در توییتی نوشت: «دقایقی پیش باخبر شدم که دیوان عالی رژیم اسلامی ایران حکم اعدام ‫محمد قبادلو را تأیید کرده است. او حالا در خطر فوری اعدام قرار دارد. لطفا کمک کنید تا توجه‌ها‌ را به او جلب کرده و از این اعدام غیرعادلانه جلوگیری کنیم.»

محمد قبادلو متولد ۱۳۷۹ یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری جاری در ایران است. ویدئوهایی که در صفحه اینستاگرامش منتشر شده است نشان می‌دهد او در یک آرایشگاه مردانه کار می‌کرد. قبادلو با ادعای قتل یک مأمور پلیس و مجروح کردن پنج مأمور دیگر از طریق زیر گرفتن آن‌ها با خودروی سواری به اعدام محکوم شده است.

او روز ۷ آبان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.

امیر رئیسیان، وکیل آقای قبادلو در رشته توییتی از برگزاری دادگاه علنی بدون حضور وکلا و خانواده موکل خود و وجود ایرادهای حقوقی و قانونی در دفاعیات موکلش انتقاد کرده بود.

معصومه احمدی، مادر محمد قبادلو با انتشار ویدئویی اعلام کرد که پسرش بیماری دوقطبی دارد، ممنوع‌الملاقات است و در انفرادی نگه داشته می‌شود.

امیر رئیسیان، وکیل قبادلو نیز تأکید کرده بود که به رغم اینکه پزشک زندان تهران بزرگ و سرپرست آن «دو مرتبه به بازپرس نامه داده‌اند» که وضعیت موکلش مخاطره‌آمیز است، پزشکی قانونی تنها بر اساس اظهارات متهم تأیید کرده که سلامت روان دارد.

XS
SM
MD
LG