لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

اسماعیلیون: «ناگزیریم در کنار هم بایستیم» و بر سر حداقل‌ها توافق کنیم


حامد اسماعیلیون در نشست کارگروه حقوق بشر بین‌المللی پارلمان کانادا - آرشیو
حامد اسماعیلیون در نشست کارگروه حقوق بشر بین‌المللی پارلمان کانادا - آرشیو

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، روز یکشنبه گفت «ناگزیریم در کنار هم بایستیم» و برای سرنگون کردن جمهوری اسلامی در ایران «بر سر حداقل‌ها توافق کنیم.»

این پیشنهاد چند روز بعد از آن مطرح می‌شود که کارزاری با عنوان «من وکالت می‌دهم» شکل گرفته است. طرفداران این کارزار خواستار آن هستند شاهزاده رضا پهلوی به نمایندگی از آنها هدایت جنبش مخالفان جمهوری اسلامی را برعهده بگیرد.

اسماعیلیون در متنی که روز یکشنبه در حساب اینستاگرامی خود منتشر شد، گفته است که «اگر جمهوری‌خواهیم، اگر پادشاهی‌خواه، اگر از اقلیت‌ها هستیم، اگر از اقوام، اگر از مهاجرین هستیم، اگر از ماندگان در وطن، اگر هنرپیشه اگر ورزشکار، اگر متدین اگر بی‌خدا، همه نیک می‌دانیم که جمهوری اسلامی برای ما زمین سوخته‌ای باقی گذاشته است و هزاران جنازه را در خاک کرده‌ایم.»

در اعتراضات پس از جان‌باختن مهسا امینی در گشت ارشاد، به گفته نهادهای حقوق بشری بیش از ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند. جمهوری اسلامی دست‌کم چهار معترض را نیز اعدام کرد.

حامد اسماعیلیون نوشته است که اگر منازعات سیاسی به بعد از سرنگون کردن جمهوری اسلامی واگذار شود «بسیاری از اشتباهات گذشته تکرار نخواهد شد.» به گفته او «انقلاب زن، زندگی آزادی موج در موج خواهد بود.» آقای اسماعیلیون گفته است که از «مشروطه تا امروز راه درازی آمده‌ایم و این سال می‌تواند سال مهمی باشد...تا بچه های ایران...در سایه ایرانی آزاد، دموکراتیک و سکولار بزرگ شوند.»

آقای اسماعیلیون گفته است «بر سر حداقل‌ها توافق کنیم» و «چاله دفن این جنازه پوسیده را بکنیم» که اشاره او به سرنگون کردن جمهوری اسلامی است.

پیشتر شاهزاده رضا پهلوی، با انتشار بیانیه‌ای در یکم بهمن ماه (۲۱ ژانویه) گفته بود «بر پایه سه اصل مشترک حداقلی» یعنی «اصل تمامیت ارضی ایران، دموکراسی سکولار مبتنی بر حقوق بشر، و حق مردم برای تعیین شکل نظام سیاسی از طریق یک انتخابات آزاد» به نیروهای دموکراسی خواه اعم از شخصیت‌ها، گروه‌ها و یا سازمان‌ها «دست همکاری ... دراز می‌کنم.»

حامد اسماعیلیون همچنین در متن تازه خود گفته است که «ایران تجزیه نخواهد شد» و باید «خوف استبداد در آینده را از خود دور کنیم.»

به نظر می‌رسد اشاره تلویحی حامد اسماعیلیون در این متن هم به مخالفان خودش و هم به مخالفان شاهزاده پهلوی است که این روزها در شبکه‌های اجتماعی نظرات مخالفی درباره هر دو نفر منتشر می‌کنند.

گروه اول در درجه نخست تمامیت ارضی کشور را اصل بسیار مهم و لازمه تحقق حقوق بشر و دموکراسی و توسعه در ایران می‌دانند و از برخی از افراد و گروه‌هایی که در حمایت از تمامیت ارضی موضع‌گیری صریح نداشتند انتقاد می‌کنند. گروه دوم نیز که مخالفان کارزار «من وکالت می‌دهم» را تشکیل می دهند، شامل طیف‌های مختلف از جمله کسانی است که برخی از آنها خواستار روی کار آمدن اشکال مختلفی از حکومت غیر از پادشاهی هستند و برخی دیگر از آنها نیز بر حفظ تمامیت ارضی ایران تاکید نکرده‌اند.

شاهزاده پیشتر در مصاحبه‌ای با شبکه «من و تو» گفت که مسئله تمامیت ارضی کشور «شوخی بردار نیست» و با «کسی هم تعارف نداریم.» پس از این مصاحبه بود که کارزار درخواست از او برای هدایت اعتراضات به راه افتاد.

پس از به راه افتادن کارزار «من وکالت می‌دهم» بسیاری، از جمله چهره‌های سرشناس نظیر علی کریمی (بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران)، کیمیا علیزاده (نخستین زن ایرانی است که در بازی‌های المپیک، برای ایران برنده مدال شد،) و حمید فرخ‌نژاد (بازیگر مشهور سینما) و شمار دیگری از این کارزار حمایت خود را ابراز کرده‌اند.

اما این کارزار مخالفت‌های برخی از چهره‌ها و گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی را نیز به همراه داشته است، از جمله بهمن قبادی فیلمساز ایرانی. آقای قبادی در یک پیام ویدیویی با تاکید بر اینکه یک «ایران واحد» می‌خواهد با اشاره به شماری از اعضای خانواده شاهزاده رضا پهلوی گفت به خانواده آقای پهلوی احترام می‌گذارد «اما انفرادی نباید حرکت کرد» و گفت «باید یک تیم درست کنیم» و به حرکت جمعی کسی نمی‌تواند ایراد بگیرد. آقای قبادی گفت ما همه یکی هستیم،...رژیم جمهوری اسلامی ساقط خواهد شد» و از الان می‌خواهیم «تخم عدالت را بکاریم.»

شاهزاده رضا پهلوی گفته است که برای سرنگونی جمهوری اسلامی به اتحاد نیروهای مخالف حکومت فعلی نیاز است.

حامد اسماعیلیون نیز خود پیشتر در مقاطع مختلف از جمله پس از نحوه برگزاری راه‌پیمایی برلین مورد انتقاداتی قرار گرفت. شماری از شرکت‌کنندگان در آن تجمع که با پرچم شیر و خورشید ایران شرکت کردند گفتند که به آنها در تظاهرات برلین تریبون داده نشد. آقای اسماعیلیون در پاسخ به آن انتقادات گفت «یاد کردن از افراد و گروه‌هایی که به خصوص کسانی که امروز در زندان هستند از قلم افتاد و امیدواریم دوباره رخ ندهد.» او گفت «توجه کنید که اولین بار بود که چنین جمعیتی گرد هم می‌آمد و همیشه در اولین بارها اشتباهاتی هست» و «اشتباهات را به گردن می‌گیریم و در تجمعات بعدی با دقت بیشتری عمل خواهیم کرد.»

حامد اسماعیلیون پیشتر نیز در متنی که ۲۷ اکتبر منتشر کرد ایران را «مساله اصلی» خواند و گفته بود «مسیر ما هم کاملا مستقل از احزاب سیاسی» است.

شاهزاده رضاه پهلوی: گفت‌و‌گو با قانون‌گذاران جهان در کشورهای مختلف را آغاز می‌کنم

شاهزاده رضا پهلوی، پس از کارزار «من وکالت می‌دهم» در مصاحبه‌ای با شبکه اسکای نیوز گفت کشورهای غربی برای اینکه تغییرات رد ایران رخ دهد می‌توانند کارهای بسیاری بکنند.

او این مطلب را در پاسخ به سوال مجری شبکه بریتانیایی اسکای‌نیوز گفت که از او پرسید کشورهای غربی چه کار بیشتری باید انجام دهند تا شاهد تغییرات در ایران بود. شاهزاده رضا پهلوی در ادامه گفت در مورد زمینه‌های کمک کشورها به مردم ایران، برای سفر به کشورهای دیگر و دیدار با مقامات عالی‌رتبه و اعضای پارلمان در «هفته‌های آینده» برنامه ریزی می‌کند.

او یکی از موضوعات فوری که کشورهای دیگر می‌توانند در این زمینه به مردم ایران کمک کنند را مقابله با طرح موسوم به «اینترنت ملی» خواند که بسیاری از کارشناسان آن را تلاش جمهوری اسلامی برای قطع و یا محدودتر کردن دسترسی مردم ایران به شبکه‌های اجتماعی جهانی و ارتباط با خارج می‌‌دانند. شاهزاده رضا پهلوی گفت تماس با خارج برای مردم ایران «حیاتی» است.

او همچنین گفت یکی دیگر از موضوعاتی که کشورهای دیگر می‌توانند به مردم ایران کمک کنند در مورد ایجاد صندوقی برای کمک مالی به کارگران اعتصابی و خانواده آنها است که ایده آن را چند سالی می‌شود که مطرح کرده است. او گفت برای حمایت از «اعتصابات چند هفته‌ای» ایده چنین صندوقی را با مقامات و قانون‌گذارانی که با آنها دیدار می‌کند در میان می‌گذارد. شاهزاده رضا پهلوی گفت دارایی‌های بسیار از «رژیم» در کشورها توقیف شده است و سرانجام اینها دارایی‌های مردم است که می تواند در زمینه ایجاد صندوق حمایت از کارگران اعتصابی، از آن استفاده کرد.

او گفت «به عنوان یک ایرانی باعث افتخارم هست که بگویم شاهد اولین انقلاب زنان در این نوع هستیم که از حمایت دیگر مردم ایران برخوردار است مردان، پدران، پسران، در کارزاری که تحت عنوان زن، زندگی، آزادی است.»

جمهوری اسلامی برای کشتن مردم «توپ و تانک به مناطقی نظیر کردستان فرستاد»

شاهزاده رضا پهلوی به اسکای نیوز گفت «رژیم» جمهوری اسلامی حتی «توپ و تانک به مناطقی نظیر کردستان فرستاده است تا آنها را بکشد» چرا که «مردم صرفا خواستار آزادی هستند.» او در آن مصاحبه گفت «مردم چیزی برای باختن ندارند» و گفت رهبران جهان به موازات اجرای «کمپین فشار حداکثری» باید از مردم ایران «حمایت حداکثری» کنند تا جمهوری اسلامی سرنگون شود. فشار حداکثری اشاره به رژیم تحریم‌های سخت علیه جمهوری اسلامی دارد، عبارتی که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از آن استفاده کرد.

شاهزاده رضا پهلوی گفت با حمایت کشورهای دموکراتیک به ویژه دموکراسی‌های غربی، حکومت‌های مستبد را می‌توان سرنگون کرد و این اتفاق قبلا نیز افتاده است نظیر آفریقای جنوبی که بایکوت کردن آن کشور در سرنگون شدن حکومت آپارتاید تاثیر داشت.

شاهزاده رضا پهلوی در پاسخ به سوالی درباره نقش رهبری او در آینده ایران گفت که در ۴۲ سال گذشته بارها گفته‌ام که تنها هدف من این است که کشورم را به جایی برسانم که مردم در انتخاباتی آزاد و منصفانه آینده خود را رقم بزنند.

او گفت برای تحقق این موضوع، جنبش حامیان براندازی جمهوری اسلامی را به همراه دیگران رهبری می‌کند و هرکس نقش خود را برای کسب حمایت مردم در این انقلاب ایفا می‌کند. او گفت در مقطع فعلی انتظار مردم اتحاد مخالفان است و او دست خود را به سوی همه نیروهای دموکراتیک برای همکاری دراز کرده است.

شاهزاده رضا پهلوی درباره تلاش‌های مربوط به براندازی گفت اعتصابات کارگری «خوب سازماندهی شده» در سراسر کشور می‌تواند «سریع‌ترین» راه برای «به زانو در آوردن این رژیم است.»

شاهزاده رضا پهلوی در همین حال با انتشار توئیتی در اواخر روز شنبه به وقت واشنگتن شایعات دیدار با آیت‌الله سیستانی را در کرد و از مردم خواست اخبار مربوط به او را از طریق «حساب‌های رسمی» در شبکه‌های اجتماعی پیگیری کنند.

او همچنین در مصاحبه‌ای تازه که در نشریه ایتالیایی «کوریره دلا سرا» منتشر شده است گفت با روی کار آمدن یک حکومت دموکراتیک در ایران، حکومت آینده ایران از روسیه فاصله خواهد گرفت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG