لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

جوزپ بورل: قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی منوط به حکم دادگاه است


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح دوشنبه در آستانه آغاز نشست وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی این اتحادیه را منوط به تصمیم یکی از دادگاه‌های اتحادیه اروپا دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او ضمن تایید اینکه در نشست امروز بسته تحریم‌های تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی بررسی و تایید خواهد شد، در مورد تصمیم این اتحادیه برای قرار دادن سپاه در لیست تروریستی به خبرنگاران گفت: «این اتحادیه نمی‌تواند سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد تا زمانی که دادگاهی در اتحادیه اروپا تروریستی بودن این سازمان را مشخص کند.»

پارلمان اتحادیه اروپا پنجشنبه هفته گذشته به قطعنامه «واکنش اتحادیه اروپا به اعتراضات و اعدام‌ها در ایران» رای داد و از اتحادیه اروپا خواست علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی، خانواده و نهادهای وابسته به آنها را که به گفته این قطعنامه در نقض حقوق بشر در ایران دست دارند مشمول تحریم‌ها کند.

قطعنامه پارلمان اتحادیه اروپا شامل متممی بود که یک روز قبل از آن در این پارلمان رای آورده بود و‌ خواستار افزودن سپاه پاسداران و زیرمجموعه‌های آن از جمله بسیج و نیروی قدس به فهرست تروریستی اتحادیه اروپا می‌شود.

در این قطعنامه ۱۵ صفحه‌ای همچنین بیش از ۳۰ مورد درخواست از کشورهای عضو اتحادیه و یا محکومیت اقدامات جمهوری اسلامی آمده است که شامل محکومیت اعدام محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، سید محمد حسینی، و محمد مهدی‌کرمی، «به شدیدترین شکل ممکن» می‌شود. مقامات جمهوری اسلامی این چهار نفر را در پی اعتراضات به مرگ مهسا امینی در گشت ارشاد اعدام کردند.

در پی قطعنامه پارلمان اروپا و درخواست برای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی، مقامات جمهوری اسلامی یکی پس از دیگری به آن واکنش نشان دادند و اتحادیه اروپا را تهدید به واکنش متقابل کردند. خروج از ان‌پی‌تی، محدود کردن حمل و نقل در تنگه هرمز و «تروریستی اعلام کردن نیروهای نظامی کشورهای اتحادیه اروپا» از جمله واکنش‌هایی بود که در روزهای گذشته از سوی نهادها و مقامات جمهوری اسلامی ابراز شد.

XS
SM
MD
LG