لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

امیرعبداللهیان فرانسه و شارلی‌ابدو را به «پاسخ قاطع» تهدید کرد


مسابقه کاریکاتور شارلی ابدو با عنوان «خامنه‌ای برو گم شو»
مسابقه کاریکاتور شارلی ابدو با عنوان «خامنه‌ای برو گم شو»

در پی برگزاری مسابقه کاریکاتور «خامنه‌ای برو گم شو» از سوی مجله طنز شارلی ابدو در فرانسه، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی این نشریه را که در سال‌های گذشته هدف حمله تروریستی اسلام‌گرایان تندرو قرار گرفته، به یک «پاسخ قاطع» تهدید کرد.

حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه ۱۴ دی در توییتی در واکنش به برگزاری مسابقه کاریکاتوری «خامنه‌ای برو گم شو» از سوی نشریه فکاهی شارلی ابدو در فرانسه، آن را «اقدام توهین‌آمیز و خارج از نزاکت» علیه «مرجعیت دینی و سیاسی» خواند که «بدون پاسخ قاطع و موثر نخواهد بود.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با بیان این که حکومت ایران پیش از این شارلی ابدو را در فهرست تحریم‌ها قرار داده، فرانسه را تهدید کرد و گفت: «به دولت فرانسه اجازه نمی‌دهیم پا را از گلیم خود فراتر گذارد.»

گوندوز آقایف، کارتونیست آذربایجانی، توکا نیستانی، ساناز باقری، آرش دهداری، رضا جوزانی، قلمفرسا، و شماری دیگر از هنرمندان جزو فهرست برندگان شارلی ابدو هستند.

ساناز باقری پیش از این طرح ارائه شده به شارلی ابدو را در توییتر منتشر کرده و نوشته بود: «واضح و مبرهن است که طناب دار آخرین برگ بازی دیکتاتور برای بقا است! اما بدان که این برگ آخر حکم نابودی توست.»

قلمفرسا، کارتونیستی که از ایران با نام مستعار فعالیت می‌کند، یکی دیگر از کسانی است که نامش در فهرست برندگان این مسابقه در شارلی ابدو آمده است.

تهدید شارلی ابدو از سوی بالاترین مقام سیاست خارجی جمهوری اسلامی در حالی است که گروهی از اسلام‌گرایان در پی انتشار کاریکاتورهایی از محمد، پیامبر اسلام، در این نشریه در سال ۱۳۹۴ به دفتر این مجله حمله کردند که طی آن ۱۷ تن از جمله ۱۲ عضو تحریریه این هفته‌نامه کشته شدند.

هفته‌نامه شارلی ابدو درباره این مسابقه گفته است: «۸ دسامبر سال گذشته ما رقابت‌های کاریکاتور رهبر جمهوری اسلامی ایران را به راه انداختیم. می‌خواستیم با تمسخر این مقام عالی‌رتبه مذهبی که به عصری دیگر تعلق دارد و انداختن او به زباله‌دان تاریخ، از مبارزه مردم ایران برای آزادی حمایت کنیم.»

کیانوش رمضانی، کاریکاتوریست، پیشتر درباره مسابقه «خامنه‌ای برو گم شو» در این نشریه فکاهی، به صدای آمریکا گفته است: «دعوت نشریه شارلی ابدو برای طراحی کاریکاتور از خامنه‌ای موجب توجه بیشتر به اتفاقات ایران می‌شود.»

XS
SM
MD
LG