لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

حقوق شهروندی | صبا کردافشاری به مرخصی اعزام شد


صبا کردافشاری (راست) و راحله احمدی، دو فعال مدنی مخالف با حجاب اجباری
صبا کردافشاری (راست) و راحله احمدی، دو فعال مدنی مخالف با حجاب اجباری

پس از انتشار خبر حمله یکی از زندانیان با جرائم عمومی به صبا کردافشاری، این فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین به مرخصی کوتاه‌مدت اعزام شد.

صفحه اینستاگرام صبا کردافشاری روز دوشنبه ۲ اسفند با تایید این خبر، تصویری از این فعال مدنی زندانی را در کنار مادرش منتشر کرده است.

راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری، نیز از روز چهارشنبه ۲۷ بهمن‌ماه از بند زنان زندان اوین به مرخصی درمانی اعزام شده است. خانم احمدی نیز از فعالان مدنی مخالف حجاب اجباری است.

صدای آمریکا روز یکشنبه یکم اسفند به نقل از ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، و با اشاره به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری زندانیان سیاسی در کنار زندانیان جرائم عمومی و خشن، از ضرب و شتم خانم کردافشاری در زندان قرچک ورامین خبر داد. در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است، یکی از هم‌بندان این فعال مدنی با حلقه کردن دست دور گردن صبا کردافشاری قصد خفه کردن او را داشته است و مسئولان زندان در تمام مدت این درگیری و ضرب و شتم، بابی توجهی تنها نظاره‌گر بودند.

صبا کردافشاری، متولد ۱۳۷۷، به اتهام «اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب» در دادگاه انقلاب در مجموع به ۲۴ سال زندان محکوم شد. این حکم اسفند ماه سال گذشته در دادگاه تجدیدنظر به ۷ سال و شش ماه زندان کاهش یافت. این فعال مدنی از آذرماه ۱۳۹۹ از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌است.

XS
SM
MD
LG