لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

حقوق شهروندی | تشکیل یک پرونده جدید قضایی برای راحله احمدی و تفهیم اتهام بدون حضور وکیل


از راست: اسماعیل عبدی،‌ راحله احمدی و هوشمند علیپور
از راست: اسماعیل عبدی،‌ راحله احمدی و هوشمند علیپور

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و در برخی از رسانه‌های حقوق بشری حاکی از تشکیل پرونده تازه‌ای علیه راحله احمدی فعال مدنی زندانی،‌ اعتصاب غذای هوشمند علیپور زندانی سیاسی، و بازگشت اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان به ندامتگاه مرکزی کرج است.

  • پرونده جدید برای راحله احمدی

سوگند کردافشاری، فرزند راحله احمدی، فعال مدنی زندانی که دوران محکومیت خود را در اوین سپری می‌کند با انتشار متنی در صفحه توئیتر خود از تشکیل پرونده‌ تازه‌ قضایی برای مادرش خبر داد.

خانم کرد افشاری روز شنبه ۲۹ آبان ماه با اشاره به اینکه این پرونده به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در زندان برای خانم احمدی گشوده شده است در توییتر خود نوشت: «قرار بود ۱۰ ماه دیگر از پشت اون دیوار های بلند و یخ زده و نفرین شده اوین به خانه برگردی و این اسارت تمام شود که با پرونده جدید روبرو شدی، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام.»

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران& نیز با انتشار این خبر افزود،‌ راحله احمدی،‌ روز شنبه ۲۹ آبان‌ماه بدون حضور وکیل و بدون احضار قبلی برای تفهیم اتهام به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای اوین اعزام شده است.

  • اعتصاب غذای هوشمند علیپور، زندانی سیاسی

برادر هوشمند علیپور، زندانی سیاسی در زندان سنندج، با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود از اعتصاب غذای آقای علیپور طی روزهای گذشته خبر داد.

به گفته هه‌ژار علیپور، این زندانی سیاسی که پنجمین روز از اعتصاب غذای خود را پشت‌سر می‌گذارد،‌ از روز سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه در اعتراض به دخالت اداره اطلاعات سنندج در روند پرونده،‌ مخالفت با مرخصی و نداشتن حق ملاقات با اعضای خانواده‌ دست به اعتصاب غذا زده است.

هه‌ژار علیپور با هشدار نسبت به در خطر بودن جان هوشمند علیپور، از سازمان‌های حقوق بشری خواست با محکوم کردن «بدرفتاری‌ها و تبعیض و ستمی» که مقامات جمهوری اسلامی بر خانواده آقای علیپور اعمال کرده‌اند،‌ خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این زندانی سیاسی شوند.

  • بازگشت اسماعیل عبدی،‌ فعال صنفی معلمان به زندان

اتحادیه آزاد کارگران ایران روز شنبه ۲۹ آبان ماه از بازگشت اسماعیل عبدی، دبیر سابق کانون صنفی معلمان تهران و از اعضای ارشد این کانون به ندامتگاه مرکزی کرج پس از پایان مرخصی خبر داد.

اسماعیل عبدی که در تاریخ ۶ تیرماه ۹۴ به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان سراسر کشور، برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد سفر به کانادا داشت بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد.

این محکومیت۲۷ خرداد ۹۹ به پایان رسید؛ اما بر اساس اعلام اتحادیه آزاد کارگران ایران، «نیروهای امنیتی با هدف به تسلیم کشاندن این معلم برجسته، پرونده دیگری را که با محکومیت ده ساله در سال ۸۹ برای او تشکیل داده بودند از بایگانی بیرون کشیده و مانع آزادی او شدند.»

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG