لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

حقوق شهروندی | حسین کمانگر، زندانی سیاسی کُرد، از اتهام «بغی» تبرئه شد


از راست:‌ کیومرث لطیفی، راحله احمدی و حسین کمانگر
از راست:‌ کیومرث لطیفی، راحله احمدی و حسین کمانگر

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و ارسالی به صدای آمریکا حاکی از تبرئه حسین کمانگر از اتهام بغی، اعزام به مرخصی درمانی راحله احمدی، و یورش نیروهای امنیتی به منزل خواهر یک فعال مدنی بازداشتی در سنندج است.

  • تبرئه یک زندانی سیاسی کُرد از اتهام بغی

صالح نیکبخت،‌ وکیل مدافع حسین کمانگر، زندانی سیاسی که از دی‌ ماه سال جاری با قرار وثیقه ۱میلیارد تومانی به صورت موقت از زندان آزاد شده با انتشار اطلاعیه‌ای از تبرئه آقای کمانگر از اتهام «بغی» خبر داد.

بنا بر این اطلاعیه که نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شده است، این حکم تبرئه پس از نقض حکم ۱۵ سال زندان صادر شده توسط شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور و بررسی مجدد پرونده در دادگاه انقلاب صادر و به این ترتیب حسین کمانگر از زندان آزاد شد.

به گفته آقای نیکبخت دادگاه انقلاب بنا بر مادە ۴ قانون آئین دادرسی کیفری ١٣٩٢ و بر اساس ۱۹ دلیل از جمله، مورد قبول واقع نشدن اظهارات افرادی که علیه حسین کمانگر شهادت داده‌ بودند به دلیل آن که این افراد خود متهم بودند و ادعای یک متهم علیه متهم دیگر قابلیت استناد حقوقی ندارد و یا انکار مداوم آقای کمانگر در رابطه با ارتباط خود با عملیات ترور کوهسار فاتحی، راننده آمبولانس هلال احمر، حکم برائت این زندانی سیاسی را صادر و به مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ این حکم به دادستان کامیاران وقت داده شده در صورت اعتراض فرجام خواهی خود را به دیوان عالی کشور ارسال کند.

صالح نیکبخت پیشتر به صدای آمریکا گفته بود، موکلش در حالی توسط دادگاه انقلاب به اتهام «عضویت در حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک)» به ۱۵ سال زندان محکوم شده که هیچ مدرکی دال بر محکومیت او در پرونده وجود نداشته است.

پژاک در سال ۲۰۰۹ در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته و آمریکا سپاه پاسداران را یک گروه‌ تروریستی می‌داند.

  • اعزام راحله احمدی به مرخصی درمانی

سوگند کردافشاری فرزند راحله احمدی، فعال مدنی زندانی روز چهارشنبه ۲۷ بهمن‌ماه با انتشار متنی در توئیتر خود از اعزام به مرخصی درمانی این مخالف حجاب اجباری خبر داد.

خانم کردافشاری پیشتر طی روزهای گذشته در توییتر از وخامت حال این فعال مدنی زندانی خبر داده و نوشته بود که رییس زندان اوین، سازمان زندان‌ها، و دادیار ناظر بر زندان، مسئول جان راحله احمدی هستند.

  • یورش نیروهای امنیتی به خانه خواهر یک فعال مدنی بازداشتی در سنندج

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» از یورش نیروهای اداره اطلاعات سنندج به منزل آرزو لطیفی خواهر کیومرث لطیفی، فعال مدنی اهل سنندج، خبر داد و به نقل از یک منبع مطلع نوشت، روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن نیروهای امنیتی بدون ارائه دستور قضایی وارد منزل خانم لطیفی شده و پس از تفتیش منزل، برخی لوازم شخصی از جمله موبایل را ضبط کرده‌اند.

به گفته این منبع، آرزو لطیفی با هجوم نیروهای امنیتی و «به دلیل فشار روحی ناشی از بدرفتاری» این نیروها از هوش رفته و به بیمارستان توحید سنندج منتقل شده است.

این سازمان حقوق بشری همچنین پیشتر اعلام کرده بود کیومرث لطیفی، روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن با هجوم بیش از ۲۰ نفر از نیروهای اداره اطلاعات سنندج در منزل شخصی خود با ضرب و شتم و بدون ارائه برگه دستور قضایی پس از تفتیش منزل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

XS
SM
MD
LG