لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

طوفان توئیتری در حمایت از صبا کرد افشاری، فعال مدنی زندانی که در حمایت از مادرش دست به اعتصاب غذا زده است


صبا کرد افشاری
صبا کرد افشاری

شماری از کاربران توئیتر با راه‌اندازی طوفان توئیتری با هشتگ‌های «صبا_کردافشاری» و «sabahungerstrike»، از صبا کرد افشاری،‌ فعال مدنی زندانی در ایران که از ۸ روز پیش و در زندان قرچک ورامین دست به اعتصاب غذا زده است، حمایت کردند.

صبا کرد افشاری،‌ فعالی مدنی زندانی و مخالف با حجاب اجباری در ایران، روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه در تماسی تلفنی با اعضای خانواده خود اعلام کرد که در اعتراض به فشارهای مضاعف جمهوری اسلامی روی خانواده زندانیان سیاسی و مخالفت مقامات با آزادی مادرش راحله احمدی که با بیماری‌های متعددی در زندان دست و پنجه نرم می‌کند، دست به اعتصاب غذا زده است.

در همین حال برخی از کاربران توئیتر با انتشار پیام‌هایی در اشاره به اعتصاب غذا این فعال مدنی زندانی،‌ خواهان آزادی او و راحله احمدی از زندان شدند.

سوگند کردافشاری، خواهر صبا در توئیتر خود نوشت:‌ «برای رهایی مادر از بند اعتصاب غذا کردی و مادر حتی آب هم گلویش پایین نمیرود.»

داریوش زند، فعال حقوق بشر نیز می‌گوید «صبا کرد افشاری عمرش را برای آزادی ایران و حالا جانش را برای آزادی و سلامتی مادرش گذاشته است» و در ادامه توئیت خود نوشت: «کنارش بمانیم و صدایش باشیم.»

مهناز افشار،‌ بازیگر و هنرمند ایرانی با انتشار تصویری از خانم کرد افشاری در توئیتر خود، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی نوشت:‌ «اجازه بدید نام ایران با زیبایی و شادی در جهان شناخته بشه.»

مسیح علینژاد خبرنگار مستقل و مجری و مفسر برنامه تبلت در صدای آمریکا نیز با انتشار ویدیویی از فعالیت‌های صبا کردافشاری ‌پیش از محکومیت و علیه حجاب اجباری در ایران نوشت: «قهرمانان شما فائزه هاشمی و مصطفی تاجزاده هستند قهرمانان ما این مادر و دختر.»

رویا برومند، مدیر اجرایی بنیاد عبدالرحمن برومند برای حقوق بشر در ایران نیز که می‌گوید «جای صبا و مادرش در زندان نیست» در توئیتر خود نوشت: «کدامیک از کاندیداهای ریاست جمهوری نام صبا کرد افشاری را شنیده‌اند؟ کدامشان می‌دانند که او چرا در اعتصاب غذاست و سلامت خود را به خطر انداخته؟»

سام رجبی، ورزشکار ایرانی مقیم آمریکا و عضو سابق تیم ملی جودو ایران نیز در حمایت از صبا کرد افشاری در توئتیر خود نوشت: «او بهترین سال‌های جوانی‌اش را در زندان‌های جمهوری اسلامی همراه با اعتصاب غذا سپری کرد. جرم او تنها اعتراض به حجاب اجباری بود. آنقدر بنویسیم که تاریخ مجبور شود حقایق را بنویسد.»

راحله احمدی، مادر این فعال مدنی که او نیز دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند، تنها چند روز پس از اعتصاب غذا فرزندش در نامه‌ای خطاب به او با اشاره به سابقه بیماری‌ گوارشی دخترش، از پیامدهای این اعتصاب غذا ابراز نگرانی کرد و نوشت اگر ناگزیر شود او نیز با تمام شرایط ناگواری که دارد هم‌صدا و همراه فرزندش صبا کرد افشاری خواهد شد.

صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی زندانی و از معترضان به حجاب اجباری، در اعتراضات مرداد سال ۹۷ بازداشت و به زندان محکوم شد. او که بهمن همان سال آزاد شده بود، خرداد ماه سال ۹۸ بار دیگر بازداشت و از آن زمان تا به امروز، بدون حتی یک روز مرخصی دوران محکومیت خود را در زندان سپری می‌کند.

لازم به ذکر است که محکومیت ۲۴ سال زندان این فعال مدنی زندانی که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب صادر و ۱۵ سال از آن به عنوان اشد مجازات قابل اجرا بود، اسفند ماه سال گذشته توسط قاضی احمد زرگر ریاست شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۷ سال و ۶ ماه زندان کاهش یافت.

راحله احمدی، مادر این فعال مدنی زندانی، نیز روز شنبه ۲۶ بهمن ماه پس از حضور در شعبه ۳ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تهران بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده است. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و دو ماه زندان محکوم شده بود.

گزارش‌های مکرر سازمان‌های حقوق بشری درباره وضعیت بحرانی زندان‌های ایران در زمان کرونا، نگرانی‌ها درباره سلامتی صبا کردافشاری را بیشتر کرده است.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG