لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

حقوق شهروندی | ضرب و شتم صبا کردافشاری توسط هم‌بندی‌‌اش در زندان قرچک


صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی زندانی در ایران
صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی زندانی در ایران

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی از عدم دخالت ماموران زندان قرچک ورامین در خلال ضرب و شتم صبا کردافشاری، فعال مدنی از سوی هم‌بندی‌اش حکایت دارد. نقض حکم اخراج و بازخرید محمد حبیبی،‌ فعال صنفی معلمان و ابتلای فروغ تقی پور، یک زندانی سیاسی به ویروس امیکرون در زندان قرچک ورامین از دیگر اخبار منتشر شده در این خصوص است.

  • ضرب و شتم صبا کردافشاری در زندان قرچک ورامین

هرانا روز یکشنبه یکم اسفندماه از ضرب و شتم صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین توسط یکی از هم‌بندانش خبر داد. این تارنمای حقوق بشری به نقل از یک منبع مطلع نوشت، این زندانی با حلقه کردن دست دور گردن صبا کردافشاری قصد خفه کردن او را داشته است و مسئولان زندان در تمام مدت این درگیری و ضرب و شتم، بابی توجهی تنها نظاره‌گر بودند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، با اعلام این خبر افزوده است، عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری زندانیان سیاسی در کنار زندانیان جرائم عمومی و خشن، پیش از این نیز بارها باعث بروز درگیری و بروز خطرات جانی شده است.

  • نقض حکم اخراج و بازخرید محمد حبیبی،‌ فعال صنفی معلمان

کانال تلگرامی کانون صنفی معلمان ایران روز یکشنبه یکم اسفند‌ماه از نقض حکم اخراج و بازخرید محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران، خبر داد و نوشت، این حکم که برای دومین بار شهریور ماه سال جاری با رای هيات تخلفات وزارت آموزش و پرورش صادر شده بود، پس از پیگیری حقوقی و با رای دیوان عدالت اداری به صورت موقت نقض شد.

بنا بر این گزارش آقای حبیبی تا زمان صدور حکم نهایی به صورت موقت به سر کار بازگشت تا دیوان عدالت اداری رای نهایی خود را در رابطه با این پرونده صادر کند.

محمد حبیبی پیشتر در گفت‌وگویی با روزنامه شرق اعلام کرده بود که این حکم اولین بار اردیبهشت سال ۹۹ از سوی وزارت آموزش و پرورش صادر و پس از شکایت وی به دیوان عدالت اداری حکم «بازگشت به کار» در اردیبهشت ۱۴۰۰ نقض شد. اما «هیئت تجدیدنظر تخلفات اداری» مرداد ماه امسال به آقای حبیبی گفت که این پرونده باید دوباره بررسی شود. نهایتا در تاریخ ۲۰ مهرماه حکم قطعی «بازخرید و اخراج» برای او صادر شد.

  • ابتلای یک زندانی سیاسی به کرونا در زندان قرچک ورامین

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی نیز روز یکشنبه از ابتلای فروغ تقی‌پور، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین، به سویه امیکرون ویروس کرونا خبر داد و به نقل از یک منبع مطلع نوشت که این زندانی سیاسی هفته گذشته در پی ابتلا به این ویروس به «یک بند بسیار کثیف و غیربهداشتی» تحت عنوان قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

بنا بر این گزارش، فروغ تقی پور که از اسفند ماه سال ۱۳۹۸ در بازداشت به‌سر می‌برد و بارها برای «اعترافات تلویزیونی» تحت فشار قرار گرفته، دی‌ماه سال ۱۳۹۹ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق» به ۵ سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG