لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

هاشمی، جهانگیری و قالیباف برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند


محمد هاشمی، اسحاق جهانگیری و محمد باقر قالیباف
محمد هاشمی، اسحاق جهانگیری و محمد باقر قالیباف

آخرین روز نام نویسی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ با حضور تعدادی دیگر از چهره‌های سیاسی از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، همراه بود.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۲۶ فروردین از ستاد انتخابات در وزارت کشور گزارش دادند که اسحاق جهانگیری و محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، در این روز برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردند.

آقای جهانگیری در حالی برای نامزدی نام نویسی کرد که حسن روحانی نیز روز جمعه برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده بود. اسحاق جهانگیری که پیش از معاون اولی در دولت آقای روحانی، سابقه وزارت در دولت محمد خاتمی را نیز دارد، رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران است.

روز شنبه همچنین آقای قالیباف نیز برای نامزدی نام نویسی کرد. آقای قالیباف، از چهره‌های اصولگرا و نامزد دو دوره انتخابات ریاست جمهوری، پیش از آغاز نام نویسی از داوطلبان نامزدی در انتخابات اعلام کرده بوده که درخواستی برای نامزد شدن نداشته است. با این حال چند روز بعد «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» یا جمنا، ائتلاف بزرگ نیروهای اصولگرا، نام آقای قالیباف را در میان نامزدهای خود قرار داد.

آقای قالیباف که در روزهای اخیر انتقادات تندی علیه حسن روحانی و برنامه‌های اقتصادی دولت داشت، هنگام ثبت نام وعده بهبود اقتصادی و ایجاد چند میلیون شغل داد. او و چند نامزد اصولگرای دیگر در انتخابات چهار سال پیش از حسن روحانی شکست خورده بودند.

حسن بیادی و حمید رضا حاجی بابایی، دو چهره اصولگرای دیگری بودند که روز شنبه نام نویسی کردند. آقای حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش دولت دوم محمود احمدی نژاد و نماینده مجلس شورای اسلامی از همدان است. نام او به همراه ابراهیم رئیسی، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف و علیرضا زاکانی به عنوان گزینه‌های نهایی جمنا برای نامزدی در انتخابات اعلام شد.

حسن بیادی نیز از اعضای پیشین شورای شهر تهران و حامیان محمود احمدی نژاد در هنگام حضور او در شهرداری تهران و ریاست جمهوری بود.

روز شنبه همچنین محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نام نویسی کرد. او به مدت ۱۰ سال ریاست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت. آقای هاشمی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و از حامیان دولت آقای روحانی است.

ثبت نام‌های روز شنبه با حضور عوض حیدپور نماینده مجلس و محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم دولت احمدی نژاد و نماینده کنونی مجلس همراه بود. ضمن اینکه نامزد نشدن سعید جلیلی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی و انصراف مهرداد بذرپاش، نماینده پیشین مجلس و دیگر چهره اصولگرا، از رویدادهای آخرین روز ثبت نام ها بود.

در پایان این روز، علی اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که ۱۶۳۶ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی هستند که از این تعداد، ۱۳۷ نفر زن هستند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران به همراه انتخابات شوراهای شهر و روستا و میان دوره ای مجلس، ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG