لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

کاندیداهای عجیب روز چهارم: از خواننده و لوتی تا پسر پنج‌ساله؛ ۸۵۰ نفر ثبت‌نام کردند


نامزد های عجیب در روز چهارم نیز ثبت نام کردند.
نامزد های عجیب در روز چهارم نیز ثبت نام کردند.

در حالیکه هنوز یک روز به پایان ثبت نام نامزدهای انتخاباتی زمان مانده است، وزارت کشور می گوید ۸۶۳ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند. رقمی که رکورد دوره قبل را زده است.

شروط کلی در قانون اساسی موجب شده تا برخی شهروندان عادی در این انتخابات ثبت نام کنند. روندی که به قول برخی مقام های جمهوری اسلامی «مضحک» شده است.

در روز سوم هر چند چهره هایی مثل رئیس جمهوری فعلی و رقیب احتمالی او اسم نویسی کردند، و برخی چهره های سیاسی شناخته شده نیز در ثبت نام شرکت کردند اما تعداد شهروندان عادی و بی نام و نشان و بعضی افراد عجیب هم کم نبود.

اعظم طالقانی بدنبال احیای «نقش زنان»

اعظم طالقانی فرزند آیت الله طالقانی از چهره های سرشناس انقلاب سال ۵۷ یکی از معدود چهره های سیاسی شناخته شده در محل وزارت کشور بود.

خانم طالقانی که از نظر گرایش سیاسی به گروه ملی - مذهبی نزدیک است، در سخنان کوتاهی گفت که آمدم تکلیف رجل سیاسی را مشخص کنم.

اشاره او به قانون فعلی انتخابات است که شرط نامزدی در انتخابات را «رجل سیاسی و مذهبی» ذکر کرده و شورای نگهبان به این بهانه در حدود چهار دهه گذشته مانع نامزدی زنان در انتخابات شده است.

بیشتر بخوانید: آیا زنان از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران منع شده اند

وی گفته است به عنوان دبیرکل حزب جمعیت زنان انقلاب اسلامی ثبت نام کردم اما مستقلم.

جدایی دین از سیاست

خانم طالقانی تنها نامزد زن ثبت نام کننده در روز چهارم نبود. چند زن دیگر در وزارت کشور حضور یافتند.

از جمله یک زن با پوشش مانتو که گفت باید در قانون اساسی تجدید نظر اساسی شود و تکلیف "رجل سیاسی" مشخص شود.

این زن همچنین برگه ای در دست داشت که در آن خواستار جدایی دین از سیاست شده بود.

نامزدهای تکراری

اما مثل انتخابات گذشته چهره های سیاسی میانی که پیشتر رد صلاحیت شده اند نیز در روز چهارم انتخابات این دوره نام نویسی کردند.

غیر از اعظم طالقانی که صلاحیت او در گذشته از سوی شورای نگهبان رد شده بود، مصطفی کواکبیان نماینده فعلی مجلس دیگر چهره تکراری روز جمعه بود.

آقای کواکبیان که این دوره از تهران به مجلس راه یافته، در حالی برای نامزدی در انتخابات رياست جمهوری دوازدهم ثبت نام کرد که دوره قبل صلاحیت او رد شده بود. آقای کواکبیان با همسر خود در محل وزارت کشور حاضر شد.

مشاور احمدی نژاد

غیر از کواکبیان، مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم هم با همسرش برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری حاضر شد. از او درباره نزدیکی به احمدی نژاد پرسیده شد که گفت: من به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده‌ام و نامزد احمدی نژاد نیستم.

تاکنون حمید بقایی و محمود احمدی نژاد سرشناس ترین اعضای دولت قبل هستند که در انتخابات شرکت کرده اند.

کاندیدای جمنا

اما علیرضا زاکانی یکی از اصولگریان و نامزد جبهه مردمی نیروهای انقلاب موسوم به جمنا هم در روز چهارم ثبت نام کرد. آقای زاکانی که از راهیابی به مجلس این دوره بازماند، موضع گیری های تندی علیه دولت روحانی داشته است.

به نظر می رسد اصولگرایان قصد دارن همه از یک نامزد حمایت کنند اما هنوز آنها نتوانستند همه را پشت ابراهیم رئیسی متحد کنند. زاکانی روز جمعه در پاسخ به این سئوال که به نفع کسی کنار می‌رود، گفت: می‌ایستیم ان‌شاالله، دولت اقدام و اصلاح تشکیل می‌دهم.

نامزد پنج ساله

یکی از ویژگی های ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در این دوره، حضور افراد خردسال با خانواده شان برای ثبت نام است. شرط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حداقل سن ندارد و در روزهای گذشته خانواده ها بچه های خردسال شان را برای ثبت نام آورده اند.

در روز جمعه، عرشيای ۵ ساله بعد از ثبت نام در مقابل خبرنگاران گفت بخاطر پول می خواهم رئيس جمهور شوم. مادر او هم به خبرنگاران گفته، در آينده قطعا او یکی از رجال سياسی خواهد شد.

ثبت نام خواننده کهن سال

امین‌الله رشیدی خواننده و آهنگساز کهنسال ایرانی نیز برای ثبت نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفت. آقای رشیدی، ۹۱ ساله از خوانندگان قدیمی ایران است که از دهه ۱۳۳۰ به خوانندگی موسیقی سنتی ایرانی مشغول است.

نامزد رزمی کار

روز جمعه یک نامزد هم با لباس رزمی در وزارت کشور حاضر شد و برای ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

فراموشی نامزد برای آوردن مدارک

در این بین برخی داوطلبان نامزدی هم روز جمعه ناکام شدند. از جمعه محسن غرويان از روحانیون محافظه کار که بخاطر نقض مدارک نتوانست ثبت نام کند. آقای غرویان که در دوره اول احمدی نژاد از حامیان او بود، در دوره دوم منتقد او شد.

غرویان در چهارسال گذشته از مدافعان حسن روحانی بوده است.

لوتی انتخاباتی

مثل روزهای قبل، یکی از داوطلبان هم با موهای فر بلند و سبیل پر پشت به شکل لوتی های تهران قدیم برای ثبت نام حضور یافت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG