لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

سانتریفوژهای اضافی سایت هسته‌ای فردو به انبار برده شد


تصویری از داخل سایت هسته ای فردو - عکس آسوشیتدپرس
تصویری از داخل سایت هسته ای فردو - عکس آسوشیتدپرس

همزمان با یکسالگی اجرای توافق هسته ای، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای تایید کرد ایران سانتریفوژهای های اضافی در سایت هسته ای فردو را جمع اوری کرده است.

به گزارش رویترز، در این بیانیه آمده ایران زیرساختها و سانتریفوژهای اضافی را در تاسیسات فردو برچیده است.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته بود همزمان با سالروز اجرای برجام، آخرین تعهد ایران درباره سایت هسته ای فردو اجرا می شود.

براساس توافق هسته ای که ۲۷ دی سال ۱۳۹۴ اجرایی شد، ایران پذیرفته بود ظرف یک سال کابل های برق زنجیره، تمامی سانتریفوژهای اضافی و زیر ساخت های آنها در سالن ب نطنز و همچنین فردو را جمع آوری کند.

با تایید یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اکنون تعداد سانتریفوژ های نسل اول ایران در سایت هسته ای فردو به ۱۰۴۴ دستگاه رسیده است.

پیش از این، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، همزمان با فرارسیدن یک سالگی برجام در پیامی گفته بود: ایران به تعهدات خود پایبند بوده که این نشان‌دهنده موفقیت دیپلماسی است.

وی ضمنی خطاب به رئیس جمهوری منتخب آمریکا در بیانیه خود گفته بود آمریکا نباید فراموش کند که این توافق نتیجه چند سال تلاش است. این توافقی میان قدرت‌های جهانی با ایران است که نمی‌تواند یک طرفه از سوی آمریکا لغو شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG