لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

جان کری: توافق هسته ای مهم بود؛ با ایران هنوز اختلافات زیادی داریم


وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای به مناسبت یکسالگی اجرای توافق هسته ای، آن را اقدامی مهم برای جلوگیری از تولید بمب اتمی توسط ایران دانست و در عین حال یادآور شد اختلافات ایران و آمریکا همچنان ادامه دارد.

جان کری در بیانیه ای که روی سایت وزارت خارجه آمریکا روز ۲۷ دی قرار گرفت، یادآور شد، توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نشان داد که دیپلماسی چند جانبه می تواند چالش های بین المللی را حل کند و به این ترتیب ما قادر شدیم ایران را از دستیابی به سلاح اتمی بازداریم.

وزیر خارجه آمریکا افزود «شکی نیست که این توافق کارساز است و تمامی طرف‌ها به تعهداتشان پایبند بوده‌اند.»

به گفته آقای کری، بعد از توافق ایران ۹۸ درصد اورانیم غنی شده را از کشور خارج کرده، دو سوم سانتریفوژها را جمع آوری کرده و قلب یکی از راکتورهای خود را با بتن پر کرد.

جان کری افزود: تا زمانی که ایران به وعده هایش عمل کند، ایالات متحده آمریکا و شرکای ما همچنان به تعهدات خود برای رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران پایبند خواهند بود.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، برجام، بدون شلیک گلوله یا اعزام یک سرباز به جنگ، یک تهدید هسته‌ای را حل کرد.

جان کری در پایان بیانیه خود تاکید کرد ما همچنان با دولت ایران اختلافات اساسی داریم و با حمایت ایران از تروریسم، بی توجهی به حقوق بشر و فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه مقابله خواهیم کرد. اکنون ایالات متحده، شرکا و متخدان ما در خاورمیانه و جامعه جهانی اکنون بخاطر برجام امن تر هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG